Liczba smartfonów i tabletów w polskich domach cały czas rośnie. Kupujemy te urządzenia zarówno do rozrywki, jak i do pracy. Są wszechstronne i pozwalają nam na korzystanie z wielu funkcji w jednej. Dzięki nim korzystać możemy z bezprzewodowego internetu w praktycznie dowolnym miejscu.
Często jednak problemy rozpoczynają się wtedy, gdy chcemy przez nie przesyłać większe pliki – wysyłanie ich przez internet mobilny to wyższe koszty, a nie zawsze ma się możliwość podłączenia urządzenia kablem do komputera czy korzystania z wspólnej sieci Wi-Fi, aby dokonać przeniesienia plików na dysk twardy innego urządzenia, aby tam je przechować czy też później przekazać komuś innemu. Jest jednak rozwiązanie – przechowywanie danych w chmurze. Jak to działa i jak skorzystać z takiej usługi?
Chmurą nazywa się taki model przetwarzania danych, który polega na stosowaniu zewnętrznych serwerów – ma on szerokie zastosowanie, natomiast w przypadku użytkowników indywidualnych służy przede wszystkim do przechowywania na nich plików. Są one wówczas umieszczane na serwerze zewnętrznym z dowolnie wybranego urządzenia, na przykład komputera, tabletu czy smartfona. Zaletą chmury jest to, że można następnie uzyskać bezproblemowy dostęp do tych zasobów z dowolnego urządzenia – po zalogowaniu się na swoje konto. Z chmury można korzystać niezależnie od pory dnia i od swojej lokalizacji – nie tylko w Polsce, ale praktycznie na całym świecie, tam, gdzie ma się dostęp do internetu. Można przy tym korzystać z plików nie tylko samemu, ale również udostępniać je innym osobom – to efektywne rozwiązanie między innymi w przypadku filmów czy zdjęć, gdy przesłanie ich pocztą czy przekazanie na pamięci przenośnej nie jest możliwe.
Jak skorzystać z chmury? Do dyspozycji są obecnie różnego rodzaju usługi tego rodzaju – są one oferowane często przez dostawców sprzętu lub oprogramowania, dlatego też można otrzymać je razem z zakupem nowego urządzenia. W przypadku niewielkich ilości plików do określonego limitu GB można korzystać z nich na ogół za darmo. Dla większej liczby dużych plików wymagana jest opłata – zazwyczaj abonamentowa.
Artykuł powstał we współpracy z firmą http://www.manta.com.pl/.