Artykuł sponsorowany
Zarówno kredyt gotówkowy jak i pożyczkę hipoteczną można zaciągnąć na dowolny cel. Inną cechą wspólną tych zobowiązań jest to, że w ich wyniku powstaje dług, jaki kredytobiorca lub pożyczkobiorca muszą spłacić. Kwestie dotyczące kredytu regulują przepisy prawa bankowego, zaś pożyczki – kodeks cywilny. Różnice wiążą się z wysokością kosztów, kwoty, rodzajem zabezpieczenia, oprocentowaniem, okresem kredytowania oraz dostępnością.
Zabezpieczenie
W przypadku pożyczki hipotecznej zabezpieczenie stanowi nieruchomość, na której ustawiona zostanie hipoteka. W przypadku kredytu gotówkowego bank nie wymaga od klienta gwarancji spłaty. Jeśli chcemy pożyczyć większą kwotę, instytucje finansowe stosują celem minimalizacji ryzyka weksle, poręczycieli czy oświadczenia o poddaniu się egzekucji.
Dostępność
Kredyt gotówkowy to minimum formalności. Środki stają się dostępne zazwyczaj w dniu złożenia wniosku. Skorzystanie z pożyczki hipotecznej wymaga skompletowania większej liczby dokumentów (dotyczą one nieruchomości i dochodów). Pieniądze otrzymuje się najszybciej po kilkunastu dniach od złożenia wniosku.
Kwota
Pożyczkę hipoteczną zarezerwowano dla dużych sum, w większości banków minimalna kwota to 50 tysięcy złotych. Maksymalna wysokość zależy od wartości nieruchomości, jaką dysponujemy. Zwykle udziela się pożyczek w kwocie nieprzekraczającej 70% wartości. Kredyt gotówkowy można zaciągnąć już od 1000 złotych. O maksymalnej wysokości decyduje źródło dochodu i rozmaite wymagania ze strony banku. Górna granica to zwykle 100 tysięcy złotych.
Koszty
Marżę i oprocentowanie pożyczki uzależniono od jej kwoty, a także od LTV, czyli relacji pożyczanej kwoty do wartości nieruchomości. Marże wahają się od 3,10 do 8,00 punktu procentowego. Uwzględniając aktualny WIBOR oprocentowanie wyniesie od 5,80%. Przy ustalaniu oprocentowania dla kredytu gotówkowego bierze się pod uwagę dotychczasową historię kredytową, zarobki i stan cywilny. Dla najlepszych klientów zarezerwowano oprocentowanie poniżej 8,00%, najgorszych czeka nawet 16%.
Okres kredytowania
Dla pożyczki hipotecznej maksymalny okres kredytowania to nawet 25 lat. W przypadku kredytu gotówkowego czas na spłatę nie może przekroczyć 6-10 lat. Spłacając kredyt dłużej zapłacimy za niego więcej. Dłuższy okres spłaty w sytuacji, gdy korzystamy z pożyczki hipotecznej pozwala na zaciągnięcie większej kwoty i rozłożenie jej na więcej lat.
Ryzyko
Każdy kredyt lub pożyczka niosą ze sobą ryzyko. Dla pożyczki hipotecznej zagrożenie stanowi utrata nieruchomości na rzecz banku. Trzeba pamiętać, że banki bezwzględnie egzekwują zajęcie hipoteki, jeżeli dłużnik staje się niewypłacalny. Ryzykowna dla spłacania kredytu gotówkowego może być m.in. utrata pracy.
W przypadku, gdy potrzebujemy dużej kwoty pieniędzy, najlepszym rozwiązaniem wydaje się zaciągnięcie pożyczki hipotecznej. Chociaż jest ono równoznaczne z koniecznością poniesienia przez kredytobiorcę dodatkowych kosztów wiążących się z ustanowieniem wpisu hipotecznego, pozostaje ona korzystniejszą w porównaniu do kredytu gotówkowego.