Artykuł sponsorowany
Rodzajów kredytów dla przedsiębiorców jest dużo i jednocześnie zaledwie kilka podstawowych zdefiniowanych encyklopedycznie. Mimo to, co jakiś czas i w tej dziedzinie pojawia się coś nowego, jak choćby kredyt “chwilówka”, którego udzielić mogą już nie tylko banki, ale również niektóre finansowe instytucje pozabankowe. Oprócz podstawowych form kredytów, jak między innymi inwestycyjny, w rachunku bieżącym albo obrotowy, możemy wyróżnić jeszcze – zabezpieczony i niezabezpieczony.
Kredyt zabezpieczony
Taki kredyt zabezpiecza przede wszystkim kredytodawcę przed niespłaceniem zobowiązania przez klienta lub przed opóźnieniem w spłacie. Zabezpieczeń kredytów jest wiele, choć można je podzielić na dwa podstawowe rodzaje – płynne (między innymi gwarancje i poręczenia bankowe) i rzeczowe (hipoteka, zastaw bankowy).
Hipoteka, w wypadku niespłacenia kredytu, może się wiązać z prawnym przejęciem nieruchomości. Podobnie może być z oferowanym przez kredytobiorcę zastawem, na przykład ruchomości maszynowych – bank również może je przejąć, jeśli będą problemy ze spłacaniem kredytu. W takich sytuacjach (o ile jest to zawarte w umowie) w grę może wchodzić również blokada rachunków bankowych kredytobiorcy albo wykorzystanie gwarancji bankowych zapewnionych przez kredytobiorcę w innym banku.
Wymienić tu jeszcze można kilka innych sposobów zabezpieczeń kredytu, choćby weksel lub przejęcia udziałów, praw autorskich lub papierów wartościowych.
Kredyt niezabezpieczony
Na portalach kilku banków możemy już znaleźć oferty przeniesienia kredytu zabezpieczonego. Propozycja może nawet obejmować kwotę do 1 000 000 złotych, zaś przeniesienie sprowadza się między innymi do uniknięcia badania zdolności kredytowej firmy od strony dochodowej. Może to się również wiązać ze zredukowaniem raty kapitałowo-odsetkowej, choćby poprzez wydłużenie okresu finansowania nawet do 20 lat. W ofercie może być również zawarta możliwość optymalizacji kosztu kredytu – zakładając finansowanie w formie linii kredytowej.
Kredyt dla firm to coraz bardziej popularna forma pożyczki, dla tych, którzy chcą rozwijać swoje firmy, nie zastawiając przy tym posiadanych nieruchomości, by ich nie stracić. Decyzje kredytowe zapadają tu w czasie do 48 godzin, brak jest ukrytych kosztów, a proces aplikowania jest bardzo prosty.
Oczywiście na ogół banki czy firmy pożyczkowe ograniczają kwoty przeznaczone na kredyty niezabezpieczone, nie przekraczając bariery 150 000 złotych.