Wydaje się, że tytułowe pytanie jest bardzo ogólne i przypomina inne tego typu np. „Jaki samochód wybrać?” Zapewne każdy szybko odpowiedziałby, że Ferrari, Lamborghini bądź luksusowego Bentleya, ale… I tu pojawiają się wątpliwości. Czy takie auto sprawdzi się w rodzinie? Czy Ferrari to dobry wybór, gdy chcemy auta do miasta? Podobnie wygląda sprawa, przy wyborze laptopa z systemem Windows. Jaki to ma związek?
Kupujemy wielkie rodzinne auto i chcemy poszaleć po torze? Zły wybór. Zresztą to działa również w drugą stronę. Sportowy samochód nie sprawdzi się podczas wyjazdu na długie wakacje z całą rodziną. Podobnie wygląda wybór komputera. Urządzenie budżetowe, wyposażone w podstawowe komponenty nie sprawdzi się w wymagających grach. Co ciekawe, bardzo wydajny komputer bez problemu poradzi sobie w zadaniach biurowych, przy oglądaniu filmów czy przeglądaniu Internetu, ale czy jest sens inwestować w taki sprzęt grube pieniądze tylko po to, by surfować w sieci? Raczej nie.
Obecnie niewątpliwym liderem popularności wśród systemów operacyjnych w laptopach jest oczywiście Windows. Ostatnio coraz większym uznaniem cieszy się najnowsza jego odsłona, czyli Windows 10. Oczywiście alternatywą są urządzenia z systemem operacyjnym Apple – OS X, jednak ich cena zazwyczaj odstrasza większość użytkowników, którzy wolą tą samą kwotę przeznaczyć na stosunkowo mocniejszy i lepiej wyposażony sprzęt. A czym kierować się podczas wyboru? Poznajmy najważniejsze kryteria w zależności od przeznaczenia.
Laptop budżetowy
Zaczynamy od najniższej półki, czyli laptopów budżetowych. Najtańszy model kupimy już za kwotę poniżej 1000 złotych, ale czy warto aż tak oszczędzać? Oczywiście od takiego sprzętu nie wymagamy wydajności ani umiejętności obsługi gier, ale jeśli ma on służyć do pracy, nauki i sporadycznej zabawy przy oglądaniu filmów bądź przeglądania Internetu, warto pamiętać o kilku zasadach. O ile pamięć RAM możemy wymienić na większą, podobnie dysk twardy, możemy również podłączyć zewnętrzny magazyn danych, tak procesor oraz karta graficzna to elementy, których nie wymienimy w prosty sposób. Dlatego też wybierając laptop, nawet budżetowy, skupmy się na procesorze. Dokładając do wyjściowej kwoty 1000 złotych dodatkowe 300 lub 400, będziemy w stanie znaleźć urządzenie wyposażone w procesor Intel Core i3, który zapewni zadowalającą wydajność w podstawowych zadaniach. Karta graficzna będzie zapewne zintegrowana, ale dzisiejsze układy potrafią poradzić sobie z obsługą filmów (nawet w wysokiej rozdzielczości) lub prostych gier. Pamięć 4 GB RAM na początek w zupełności wystarczy.
Procesor to klucz, choć nie zapominajmy o ekranie. W tej cenie standardem jest przekątna 15,6 cala w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Nie zapewni on co prawda imponującej jakości obrazu, ale jeśli sprzęt wyposażony jest w złącze HDMI (warto o nim pamiętać), istnieje możliwość podłączenia zewnętrznego monitora bądź telewizora. Jeśli już jesteśmy przy złączach, 2 lub 3 porty USB to podstawa. Warto również zwrócić uwagę na szybkie złącze USB 3.0 – nawet budżetowe modele mają przynajmniej jedno. Ponadto standardem jest czytnik kart pamięci, wyjście słuchawkowe, złącze D-SUB oraz RJ-45. Nie wspominamy nawet o Bluetooth czy WiFi w standardzie 802.11 b/g/n, bo to obowiązkowe wyposażenie.
Laptop do pracy
Umowną granicą kwotową laptopów budżetowych jest kwota 2000 złotych, która kończy się na poziomie około 3000 złotych. Swoją drogą to ogromna grupa, w której znajdziemy mnóstwo modeli. W tym przedziale zaczyna się pole do popisu dla producentów, którzy starają się w rozsądnej cenie zaoferować wiele ciekawych rozwiązań. Co prawda tańsze maszyny również nadają się do pracy, ale po przekroczeniu granicy 2000 złotych możemy wymagać nieco więcej i przebierać w wielu ciekawych ofertach.
W tej kwocie procesor Intel Core i3 jest niemal standardem, co więcej, coraz częściej pojawia się mocniejszy odpowiednik – Intel Core i5. Co prawda zazwyczaj są to rozwiązania poprzednich generacji, jednak ich wydajność z powodzeniem wystarczy nawet w przypadku wielowątkowych zadań. Otwarcie wielu kart w przeglądarce, komunikatora, programu graficznego i kilku innych aplikacji nie będzie już problemem. Jeśli chodzi o pamięć RAM, wartość 4 GB to nadal najczęstszy widok, ale w nieco wyższych cenach zdarzają się modele wyposażone w 8 GB. Obecnie to optymalne rozwiązanie, w które warto zainwestować.
Laptopy kosztujące nieco ponad 2000 bardzo często wyposażone są w dedykowane karty graficzne. Są to co prawda podstawowe modele tj. Radeon R5 M330 czy też GeForce 920M, jednak nawet tak proste rozwiązania oferują wyższą wydajność, niż zintegrowana grafika. Spodoba się to przede wszystkim miłośnikom kina oraz gier. Naturalnie tych starszych i mniej wymagających. To również dobra wiadomość dla tych, którzy planują podłączyć laptop do telewizora, by na nim oglądać filmy.
W tej cenie zdarzają się także modele z ekranem o przekątnej 17,3 cala. To idealny wybór dla osób, którzy sporadycznie podróżują i nie planują często przenosić ciężkiego laptopa. Przy takiej przekątnej rozdzielczość ekranu na poziomie 1600 x 900 pikseli to minimum. Złącza? Minimum 3 porty USB (w tym jeden USB 3.0), port HDMI, wyjście słuchawkowe, D-Sub oraz RJ-45. Czytnik kart pamięci będzie miłym dodatkiem, choć statystycznie, niewielu użytkowników korzysta z tego rozwiązania.
Laptop biznesowy
Laptopy do pracy oraz laptopy biznesowe przeplatają się zarówno pod względem ceny, jak i parametrów. Jeśli przyjmiemy, że laptopy do pracy mieszczą się w przedziale od 2000 do 3000 złotych, laptopy biznesowe mogą kosztować nawet 4000 złotych. W tym przypadku dyskusja na temat parametrów pracy i wydajności, nawet w grach nie ma sensu, gdyż producenci dbają o to, aby nawet wybredni byli zadowoleni. Jeśli chodzi o wydajność w programach i podczas normalnej pracy, nie ma na co narzekać. Gracze, szczególnie ci wymagający, mogą kręcić nosem, więc im poświęcimy kolejny akapit.
W laptopie za około 3000 złotych procesor Intel Core i5 piątej generacji powinien być standardem. Co więcej, możemy również trafić procesory szóstej generacji z serii Skylake, np. Intel Core i3-6100U, choć o wiele bardziej kuszącą propozycją jest procesor Intel Core i7 poprzednich generacji. Co prawda nadal pojawiają się wersje ze zintegrowaną kartą graficzną, ale jeśli ktoś nie planuje grać na posiedzeniu zarządu lub podczas podróży pierwszą klasą, a o wiele ważniejsza jest długość działania na baterii, brak dedykowanej karty graficznej nie będzie wadą. Wręcz przeciwnie – brak dedykowanej karty graficznej pozytywnie wpływa na długość pracy, wagę, ilość wydzielanego ciepła oraz gabaryty, a w tym segmencie, jest to bardzo istotne. Żaden biznesmen nie chce nosić grubego i ciężkiego laptopa.
Dlatego też przekątna ekranu 15,6 cala jest najpopularniejsza. Zdarzają się również modele mniejsze, ale tradycjonaliści preferują standardowe rozmiary. W tej cenie możemy również oczekiwać rozdzielczości Full HD, która zapewni świetnej jakości obraz. Możemy również wymagać większej pamięci RAM na poziomie co najmniej 8 GB. Standardem jest również dysk twardy o pojemności 1 TB, coraz częściej pojawiają się również połączenia dysku systemowego SSD o pojemności np. 128 GB oraz dodatkowego dysku na dane o pojemności 1 TB. To świetne rozwiązanie, które zapewnia szybkość i stabilność działania. Nie zapominajmy o złączach i portach. Minimum 2 porty USB 3.0, dodatkowe dwa porty USB 2.0, port HDMI oraz wachlarz wspominanych wcześniej złączy. Co jeszcze?
Oczywiście wygląd. Laptop biznesowy musi mieć odpowiednią prezencję. W tej cenie możemy oczekiwać obudowy z elementami wykonanymi z metali np. aluminium. Na uwagę zasługuje także klawiatura typu AccuType z dodatkowym podświetleniem, przydatnym podczas pracy po zmroku. Przydatne okażą się także inne dodatki np. czytnik linii papilarnych, dobrej jakości głośniki, kamerka internetowa itp.
Laptop do gier
Ta grupa jest dość problematyczna, gdyż zdarzają się ciekawe modele nadające się do gier w cenie nawet poniżej 3000 złotych. Są to jednak białe kruki, którym zazwyczaj czegoś brakuje. Może to być przykładowo sprzęt z mocnym procesorem oraz kartą graficzną, ale z małą ilością pamięci RAM oraz ekranem o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. O wiele więcej modeli przeznaczonych typowo dla graczy znajdziemy w przedziale od 4000 złotych wzwyż. A jaka kwota jest górnym limitem? Praktycznie… nie ma takiej kwoty. Gracze potrafią na swoje komputery wydać nawet kilkadziesiąt tysięcy, więc laptop w cenie powyżej 10 000 nie jest niczym nadzwyczajnym.
Jeśli decydujemy się na laptop w cenie nieco powyżej 4000 złotych, standardem powinien być procesor Intel Core i5 poprzednich generacji. Intel Core i7 również nie będzie niczym nadzwyczajnym. Standardem jest także pamięć o pojemności 8 GB, choć nie powinniśmy wybierać modelu, który nie pozwala na rozszerzenie pamięci. Laptop dla graczy powinien mieć możliwość obsługi co najmniej 16 GB pamięci RAM. Bardzo ważna jest także karta graficzna. Model ze zintegrowaną grafiką nie wchodzi w grę, zaś minimum na chwilę obecną jest karta graficzna GeForce GTX 950M.
Wielu graczy, którzy planują raczej stacjonarny tryb pracy i rozrywki, decyduje się na większy ekran o przekątnej 17,3 cala, oczywiście w rozdzielczości Full HD. Laptop tego typu powinien również zapewniać dobrej jakości dźwięk oraz wydajne chłodzenie. Zazwyczaj gabaryty oraz waga nie wchodzi w grę. Złącza? Im więcej, tym lepiej. Porty USB w ilości co najmniej 3-4 sztuk (w tym co najmniej 2 USB 3.0), wejście mikrofonowe i wyjście słuchawkowe, HDMI, D-Sub oraz RJ-45. Warto również zwrócić uwagę na moduł Bluetooth 4.0 oraz WiFi w standardzie 802.11 a/b/g/n/ac.
Wygląd i dodatki? Tu nie ma miejsca na elegancję i minimalistyczne kształty. Gracze preferują dość ostry i krzykliwy styl. Dlatego też obudowa z wstawkami w różnych kolorach, dodatkowe podświetlenie oraz dobrej jakości materiały to podstawa.
Artykuł sponsorowany