Wczoraj ukazała się pierwsza wersja polskiej obiektowej bazy danych – LoXiM. Jest to wersja wczesnorozwojowa, ale działa i zawiera wiele interesujących funkcji.
LoXiM jest semistrukturalną, obiektową bazą danych. Docelowo obsługiwać ma wiele języków zapytań, ale aktualnie zaimplementowany jest jeden: AOQL znany również jako SBQL (Stack Based Query Language). Został on wymieniony w publikacji OMG (Object Management Group) jako podstawa do dalszych prac nad standaryzacją obiektowych baz danych.
LoXiM to wolne oprogramowanie na licencji LGPL. Aktualnie, obsługiwane są systemy z rodziny Linux, *BSD i MacOS X. Projekt powstał na Uniwersytecie Warszawskim pod opieką prof. Krzysztofa Stencla. Obecnie społeczność stara się wyjść z LoXiMem na świat i pozyskać nowych programistów i użytkowników (beta-testerów).
LoXiM jest zupełnie inny niż, popularne dzisiaj, relacyjne bazy danych. Byty takie jak relacje, tabele, rekordy zostały zastąpione obiektami. Obiekty te mogą tworzyć dowolne hierarchie klas, zawierać referencje do innych obiektów, listy, struktury – tak jak w obiektowych językach programowania. Bazę taką można walidować względem jakiegoś ustalonego schematu, ale nie jest to koniecznością – przechowywane w niej obiekty mogą nie być w żaden sposób usystematyzowane. W czasach, w których tworzy się wiele framework’ów odwzorowujących bazy relacyjne na obiekty, takie podejście jest bardzo pożądane.
Pomimo tego, że obecne wydanie nie jest jeszcze wystarczająco stabilne, żeby można było go użyć w rzeczywistych aplikacjach gospodarczych, to jest to już pełna baza danych. Jej podstawowe cechy to:
- pełna obiektowość
- schematy zewnętrzne
- indeksy
- sprawdzanie typów
- statystyki działania bazy
- transakcyjność
- perspektywy
- odporność na awarie (log)
- architektura klient-serwer
Aktualne prace skupiają się na:
- nowym, samoreorganizującym się składzie
- nowych, lepszych dziennikach
- ulepszeniach schematów zewnętrznych
- panelu administracyjnym
- dużym frameworku do testów
- nieustającej stabilizacji obecnych modułów
Źródła i pakiety (deb, rpm i ebuild) można ściągnąć ze strony projektu. Można tam też przeczytać więcej o języku zapytań, znaleźć tutorial SBQL-a oraz włączyć się w rozwój projektu.
Autor jest jednym z deweloperów LoXiM-a