Z lekkim poślizgiem, ale z olbrzymią przyjemnością informuję, że Mandriva Linux 2009 została wydana i jest już dostępna do pobrania. Z mojego punktu widzenia wydanie to jest bardzo interesujące. Głównie dlatego, że znajduje się tam KDE 4.1.2 – po raz pierwszy w Mandrivie jako podstawowe środowisko graficzne.
Cieszy mnie to ponieważ KDE 4 ma moim zdaniem duży potencjał do uzyskania statusu najnowocześniejszego ze środowisk desktopowych, z punktu widzenia zarządzania wiedzą i informacją. Jest do możliwe dzięki szkieletowi NEPOMUK, który stworzył warunki do wprowadzenia na nasze komputery kompletnego i spójnego rozwiązania biurkowego w zakresie wyszukiwania “znaczeń informacji” (semantic desktop). Dzięki niemu aplikacje KDE mogą w jednolity sposób wspomagać użytkownika w tworzeniu relacji między informacjami, nadania im ocen i dodatkowych oznaczeń. Efekt dla użytkownika jest wymierny – może szybciej dotrzeć do poszukiwanych informacji i ich znaczenia. Na tym zakończę małą dygresję na temat KDE i wracam do tematu.
Obok KDE 4 w najnowszej Mandrivie znajdziemy oczywiście nowe wersje innych środowisk graficznych i najpopularniejszych programów codziennego użytku:
1. GNOME 2.24
2. KDE 3.5.10 – jeżeli chcesz go używać przeczytaj uważnie newsa do końca.
3. OpenOffice 3.0
4. Mozilla Firefox 3
5. Jądro 2.6.27
6. Menedżer okien LXDE do zastosowania w netbookach
Zmiany w narzędziach Mandrivy
Tych z Was, którzy nie śledzili na bieżąco rozwoju 2009 na pewno zaskoczy nowy wygląd instalatora i narzędzi konfiguracyjnych zgromadzonych w Centrum Sterowania. Programy te zyskały na estetyce i wygodzie użytkowania. Jak bardzo? To musicie ocenić sami.
Jedną z użytecznych nowości jest całkowicie automatyczne dodawanie repozytoriów z pakietami. Nie trzeba już korzystać z Easy URPMI. System sam zlokalizuje najbliższe i najszybsze serwery. Oczywiście ręczne dodawanie nośników nadal działa.
Warto także zwrócić uwagę na możliwości nowej Mandrivy w zakresie obsługi netbooków. Bez żadnych dodatkowych zabiegów system działa bardzo dobrze na wszystkich modelach Asus Eee PC, Acer Aspire One, MSI Wind i innych.
W zakresie obsługi sprzętu poprawiono obsługę Wifi, kamer internetowych i urządzeń mobilnych (dodano obsługę Windows Mobile 2003). Zmieniono także domyślny program do konfiguracji drukarek. Printerdrake’a zastąpił system-config-printer znany z Fedory.
Pozostałe nowości
Wśród nowych programów warto wyróżnić:
– Compiz Fusion 0.7.8
– VirtualBox 2.0.2
– Gadżety Google
– FBreader – czytników e-booków
A co z KDE 3.5.10?
Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy są fanami KDE 4 (jeszcze ;-)), więc dostępność najnowszego wydania KDE z serii 3 ucieszy wielu z Was. Mam tutaj jednak ostrzeżenie. KDE 3 nie zmieściło się na ISO wydania FREE i PowerPack w związku z tym nie zaktualizujesz obecnego środowiska do wersji 3.5.10 – zainstalowane zostanie KDE 4, a dotychczasowe ustawienia zostaną utracone. Co zatem zrobić? Instrukcje tutaj
Posumowanie
Mandriva Linux 2009 obfituje w nowości – zmiany autorskich narzędzi, nowy OpenOffice, nowy Firefox, KDE 4. Klocki te tworzą ciekawą całość, która jest bardziej użyteczna, łatwiejsza w obsłudze i bardziej inspirująca. Po raz pierwszy od długiego czasu funkcjonalność desktopu tak diametralnie się poszerza. Mam nadzieję, że wydanie przysporzy Linuksowi wielu nowych użytkowników, a Ci którzy już niego korzystają osiągną więcej korzyści i satysfakcji.
Więcej informacji o Mandriva Linux 2009:
– Prezentacja systemu
– Informacje o wydaniu
– Bezpieczna aktualizacja do KDE 3.5.10
– Wydanie PowerPack można pobrać z polskiego Klubu Mandrivy
PS. Szkielet semantycznego desktopu NEPOMUK dla KDE powstał dzięki Mandrivie, która do tego zadania zatrudniła Sebastiana Truega (autor K3B).
PS 2. Projekt NEPOMUK był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach 6 Programu Ramowego.
PS 3. Potrzebujemy pomocy w prowadzeniu polskiego Wiki Mandrivy. Jeżeli chcesz pomóc innym użytkownikom w dotarciu do ważnych informacji o systemie to przeczytaj stronę Współpraca przy Wiki