Systemy operacyjne jak i aplikacje zajmują coraz więcej miejsca nie tylko na dysku twardym, ale apetyt na moc procesora i pamięć RAM zdaje się rosnąć z każdym kolejnym wydaniem. Nic w sumie dziwnego, oprogramowanie staje się coraz bardziej złożone, jak i same technologie, w których pisze się aplikacje z góry determinują przypuszczalne wymagania sprzętowe danego produktu. Programuje się łatwiej i przyjemniej, kosztem wykorzystanych zasobów. Jest jednak pewna grupa śmiałków, która postanowiła stworzyć kompletny system operacyjny korzystając z języka programowania niskiego poziomu, jakim jest assembler. Projekt nosi nazwę MenuetOS, a jego twórcą jest Ville Turjanmaa.
System operacyjny posiada własne jądro wspierające wielozadaniowość z wywłaszczeniem wraz z bogatym zapleczem sterowników nie tylko do popularnych urządzeń typu klawiatury, myszki, karty sieciowe czy nośniki wymienne. MenuetOS potrafi bez problemu obsługiwać liczne karty graficzne, telewizyjne, drukarki jak i kamerki internetowe. Użytkownik końcowy otrzymuje do wykorzystania autorskie środowisko graficzne z podstawowymi aplikacjami również w całości napisane w assemblerze.
Twórcom projektu nigdzie się nie śpieszy z wydawaniem nowych wersji. Jak sami wspominają, wolą wolny, ale za to stabilny rozwój. System jest jednak na tyle dojrzały, że w przyszłym roku planowane jest wydanie pierwszej stabilnej wersji. Zainteresowani deweloperzy przy wykorzystaniu API już mogą rozpocząć pisanie własnych aplikacji.
Najważniejszą cechą systemu jest jego bezpieczeństwo, ponieważ cały kod praktycznie od razu jest przekształcany w kod maszynowy. Brak pośrednich kompilatorów eliminuje „wstrzyknięcie” ewentualnych furtek bezpieczeństwa. Cały system wraz ze środowiskiem graficznym, sterownikami i podstawową bazą aplikacji mieści się na jednej dyskietce o rozmiarze 1,44 MB. Strona projektu dostępna jest pod tym linkiem.
Źródło: MenuetOS