Artykuł sponsorowany
Każdego dnia w szkole dowiadujecie się nowych informacji. Znajomością większości z nich będziecie musieli wykazać się na sprawdzianach, przy odpowiedziach. Co więcej, ta wiedza będzie Wam potrzebna przez całe życie. Dlatego warto znać kilka prostych metod zapamiętywania.
Pamiętajcie, że oprócz znajomości metod mnemotechnicznych (bo tak nazywają się sposoby na lepsze zapamiętywanie), konieczne będzie:
- powtarzanie,
- zrozumienie,
- przeżywanie.
Im dłużej będziecie ćwiczyć technikę zapamiętywania, tym łatwiej będzie Wam potem przychodziło nauczenie się danego materiału. Jeden z badaczy, Gordon Brown, na podstawie badań wykazał, że uczniowie, który znają i stosują mnemotechnikę, są w stanie zapamiętać aż 7 razy więcej!
Nie zapomnijcie także o skupieniu się, skoncentrowaniu oraz uruchomieniu niezwykle ważnej wyobraźni. To właśnie ona, wraz ze skojarzeniami, pozwoli Wam zapamiętać łatwiej, szybciej i więcej.
Łańcuchowa metoda skojarzeń
Ten sposób jest idealny do zapamiętywania długich list wyrazów i ich cech. Polega na kojarzeniu poszczególnych wyrazów w pary. Ważne, by Wasze skojarzenia były jak najbardziej oryginalne, przejaskrawione, zabawne, kontrastowe i absurdalne. Konieczne jest także, by powstałą historyjkę sobie wyobrazić – wówczas, będziemy w stanie ją zapamiętać.
Oto krótki przykład – do zapamiętania mamy następujące słowa: klucz, rower, bułka, noga.
Tworzymy z nich historyjkę: Zielony, wielki klucz bardzo lubił rower . Rower jednak zdecydowanie wolał kumplować się ze swoim przyjacielem o przezwisku bułka . Bułka to był świetny gość – chociaż w koszykówce był zupełnie noga .
Metoda kształtowo-liczbowa
W tej metodzie również niezwykle ważna jest wyobraźnia. Jest idealna do zapamiętywania dat, więc z pewnością będziecie mieć okazję wypróbować ją przy najbliższej lekcji historii.
Każda z liczb przypomina swoim kształtem jakiś obiekt – możemy ustalić, że:
1 to świeca,
2 to łabędź,
3 to serce,
4 to krzesło,
5 to hak,
7 to kosa,
8 to bałwanek,
9 to ślimak,
0 to koło.
Podobnie jak w łańcuchu skojarzeń, również tu konstruujemy historię. Zróbmy przykład na dacie 3.5.1919, czyli rocznicy wprowadzania w Polsce Konstytucji Trzeciego Maja: 3 to serce, 5 to hak, 1 to świeca, 9 to ślimak, 1 to świeca, 9 to ślimak
A oto historyjka: Serce to jedyne czego nie miał Kapitan Hak . Choć świeca zawsze paliła się w jego kajucie, to ślimaki tak nie mógł tam zamieszkać. Świeca dawała bowiem tak jasne światło, że ślimak nawet po schowaniu się w skorupkę nie mógł zasnąć.
Mapy myślowe
Ostatnia z metod przyda się tym z Was, którzy muszą zapamiętać dużo materiału do ważnego sprawdzianu. Pozwala ona nie tylko przyspieszyć uczenie, ale także pomaga w powtarzaniu materiału. Tworząc mapę myślową możecie posługiwać się słowami kluczowymi i wieloma kolorami.
Powodzenia w zapamiętywaniu nawet najbardziej złożonych formułek życzy Redakcja serwisu SzukamSzkoly.com