Dane GUS mówią, że w 2017 roku około 60 proc. Polaków posiadało smartfona. Oczywiście w kolejnych latach spodziewany jest systematyczny wzrost tej liczby. Co ciekawe, raport Mobile Advertising Forecasts 2017 wskazuje, że w Holandii w 2018 roku aż 94 proc. osób będzie mieć takie urządzenie! Stało się ono dla nas bez wątpienia rozwiązaniem, które ułatwia nam wykonywanie codziennych zadań. Przyjrzyjmy się mniej i bardziej oryginalnym zastosowaniom smartfonów.
Zdjęcia, muzyka i pogoda
Badanie na temat sposobów wykorzystywania tego urządzenia przeprowadziła firma Kantar TNS. Dane były zbierane od 2012 do 2017 roku. W tym czasie na rynku zaszły ogromne zmiany. W 2012 roku 3 ankietowanych na 40 posiadało smartfona. W 2017 roku miało go już 71 proc. uczestników badania. Do czego Polacy wykorzystują swoje urządzenia? Według badania:
- 60 proc. użytkowników robi za ich pomocą zdjęcia i kręci filmy video,
- 44 proc. wykorzystuje do słuchania muzyki,
- 39 proc. sprawdza pogodę,
- 31 proc. sprawdza aktualne wiadomości,
- 29 proc. korzysta z gier,
- 26 proc. używa smartfona do planowania spotkań i ogólnie swojego kalendarza,
- 21 proc. używa map, przede wszystkim podczas podróży.
Zastosowania zmieniają się m.in. dzięki wciąż poprawiającym się możliwościom smartfonów. Po co danej osobie aparat fotograficzny, skoro Motorola Moto Z3 zapewnia ekran 6” Full HD Super AMOLED i główny aparat o rozdzielczości 12 megapikseli i jasności obiektywu f/1.7? Smartfony zaczynają zastępować wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, i głównie z tego wynika ich popularność. Nie potrzebujemy stacji pogodowej, zegarka, budzika, kalendarza, odtwarzacza muzycznego czy sprzętu do przeglądania stron internetowych. Wszystko zapewnia nam smartfon, który w dodatku dostępny jest stosunkowo niewielkim kosztem. Oczywiście to dopiero początek – w kolejnych latach smartfony zaoferują nowe możliwości.
Kontrola serca, router, wzmacniacz sygnału i co jeszcze?
SMS-y, MMS-y, przeglądanie stron internetowych? Nie tylko. Smartfony oferują ogrom funkcji, z których wielu z nas nie korzysta albo po prostu nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Do czego jeszcze możemy wykorzystać naszego smartfona? M.in.:
- Router/HOTSPOT – nasz smartfon umożliwia nam udostępnienie naszego połączenia z internetem. W zależności od rodzaju systemu operacyjnego opcja ta będzie nazwana inaczej, generalnie jednak efekt jej włączenia jest taki, że urządzenie wyświetli nam nazwę sieci i hasło dostępowe. Na innym urządzeniu wystarczy wybrać wskazaną sieć z listy dostępnych i wpisać podane hasło. Dzięki temu wielu użytkowników może korzystać z sieci bez konieczności użycia routera.
- Kamera bezpieczeństwa – istnieją aplikacje, dzięki którym nasz smartfon może pełnić funkcję kamery bezpieczeństwa. Przykład takiej aplikacji to Presence. Jak stworzyć taki system monitoringu? Wystarczą dwa smartfony. Pierwszy będzie służył do obserwowania i będzie nagrywać dopiero wtedy, kiedy wykryje ruch. Drugie urządzenie służyć ma obserwowaniu tego, co widać w kamerze pierwszego.
- Sprawdź, czy chrapiesz – aplikacja Night Recorder, dostępna na iOS-ie, zacznie nagrywać dźwięk, kiedy takowy się pojawi. Oczywiście można ustawić czujność mikrofonu, aby nagrywanie rozpoczynało się faktycznie wtedy, kiedy ma to sens.
- Filmy ze smartfona na telewizorze – jeśli w pamięci naszego smartfona mamy filmy, które chcemy zobaczyć na dużym ekranie, to nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy użyć aplikacji Smart View, z której pomocą udostępnimy video z naszego smartfona na telewizor.
- Elektroniczna niania – skoro smartfona możemy wykorzystać do monitoringu, to tak samo możemy go użyć do nasłuchiwania. Wystarczy aplikacja Sailent Eye Remote i dwa smartfony. Jeden posłuży nam jako urządzenie, które będzie nasłuchiwać w pokoju dziecka, a drugie będzie się uruchamiać, kiedy dziecko zacznie płakać.
Smartfon z ogromnymi możliwościami
Powyżej wymieniliśmy jedynie przykładowe funkcje smartfonów. Za pomocą dodatkowych aplikacji możemy z tych urządzeń wyciągnąć jeszcze wiele więcej, dzięki czemu zastąpimy tymi stosunkowo tanimi rozwiązaniami inne urządzenia.
Artykuł partnera