Gry planszowe ostatnimi czasy przeżywają swój przełom. Twórcy prześcigają się w coraz to nowszych, bardziej innowacyjnych pomysłach na kolejne gry. Już nie tylko dzieci grają, ale także dorośli, o których rynek gier planszowych,dba coraz lepiej. Zabawa w gry planszowe to teraz frajda nie tylko dla maluchów, ale i dla całej rodziny.
Co dają gry planszowe?
- Rozwijają wyobraźnię i kreatywność dziecka i dorosłego
- Uczą zdrowej rywalizacji
- Rozwijają logiczne myślenie
- Uczą pracy w grupie
- Uczą przewidywania i podejmowania strategicznych decyzji
- Uczą poprzez zabawę, więc dzieci wynoszą z nich także naukę świata
- Uczą przegrywać i wygrywać
Moda na planszówki
Ze względu na to, że gry planszowe powróciły po latach w nowej odsłonie, lepszej, ciekawszej stały się idealną alternatywą, po którą chętniej sięgamy. Alternatywą dla wspólnego oglądania telewizji, grania w gry internetowe, czy siedzeniu przed komputerem. Już jakiś czas temu nowoczesne technologie były niebezpieczne dla więzi i relacji w rodzinie. Dlatego moda na gry planszowe, która nas zastała, ma na te relacje zbawienny wpływ. Potrafi zebrać całą rodzinę przy jednej grze i zapewnić znakomitą zabawę – wyjaśnia Product Menager sklepu z zabawkami hulahop.
Gry planszowe stały się także modne, jako rozrywka poza domem. W polskich miastach powstało wiele pubów, knajp, restauracji gdzie można zagrać w wybrane przez siebie gry. Pojawią się także eventy, na których można spróbować swoich sił w planszówkach. Dodatkowo nie są już zaskoczeniem sytuacje, gdzie w pociągach, busach, czy innych środkach lokomocji grupki znajomych rozkładają plansze i grają dla zabicia czasu.
Wybór gry
Wybór gier jest ogromny, jednak każda z niżej przedstawionych kategorii jest warta uwagi:
1 Strategiczne – uczą uczestników dobrego planowania, ale także zdrowej rywalizacji. Zazwyczaj są to gry, które symulują pewne rodzaje zdarzeń i wymagają od uczestników wielu zmagań oraz podejmowania mądrych decyzji. Do gier strategicznych zaliczyć można gry o zagładzie ludzkości, budowanie cywilizacji, gry laboratoryjne czy budowanie np. zamku dla króla.
2 Edukacyjne – gdy skierowane raczej na młodszą grupę odbiorców. Uczą przede wszystkim zagadnień ze świata i języka. Mogą to być układanki zdań, mini quizy np. z geografii świata. W tym typie gier znajdziemy także planszówki, które ćwiczą skojarzenia, a także pamięć.
3 Logiczne – gry te charakteryzują się brakiem przewodniej tematyki. Zazwyczaj są abstrakcyjne, jednak to nie ujmuje ich wartości. Uczą bowiem maksymalnego skupienia i często logicznego myślenia. Do gier logicznych zaliczyć można wszelkiego rodzaju układanki logiczne, przepychanie kulek, próby złamania szyfru czy nawet gry detektywistyczne.