Fundacja Mozilla planuje włączenie wtyczki Ubiquity do wersji 3.2 swojej sztandarowej przeglądarki. W zapowiedziach pojawia się jakże modne słowo “rewolucja”. Czym zatem jest Ubiquity i czy rzeczywiście przyniesie rewolucyjne zmiany?
Czym jest Ubiquity
Ubiquity pojawiło się pod koniec sierpnia 2008 roku. Od razu wzbudziło duże zainteresowanie. Dodatek bazuje na mechanizmach wykorzystywanych przez aplikacje do szybkiego uruchamiania programów – tak zwane „keystroke launchery”. Wtyczka pozwala użytkownikom wpisywanie komend w ich naturalnym języku, dzięki czemu możliwe jest szybkie odnalezienie np. mapy z dokładną lokalizacją miejsca.
W chwili obecnej wtyczka wymaga wciśnięcia kombinacji Ctr+Spacja, aby przejść do trybu wpisywania komend, jednak fundacja dąży do pełnej integracji rozwiązania w pasku adresowym przeglądarki.
Jeden z architektów Firefoksa Mike Connor twierdzi, że jest to część planu wprowadzania do przeglądarki bardziej ambitnych funkcji.
Pozostałe zmiany
Pozostałe ulepszenia w nowej wersji przeglądarki to “lightweight theming” – ma pozwolić na jeszcze łatwiejsze dostosowanie tematu przeglądarki do upodobań użytkownika oraz Prism – ma umożliwiać użytkowanie aplikacji webowych, takich jak Gmail z poziomu menu Start lub pulpitu użytkownika.
Data wydania
Planowana data wydania wersji 3.2 nie jest jeszcze znana. Przed fundacją jeszcze wyzwanie usunięcia błędów w nadchodzącej wersji 3.1. Niewykluczone, że bezpośrednio po niej nastąpi wersja 4, co świadczyłoby o sporej zmianie w stosunku do serii 3.x.
O Ubiquity dla Firefoksa opowiadał Aza Raskin na Vimeo.