W piątek, na wniosek MPAA amerykańska FCC, odpowiednik polskiej KRRiT rozpoczęła procedury mające na celu sprawdzenie czy pozwolić na blokowanie nagrywania filmów z telewizji.
Chodzi o możliwość wykorzystania technologii SOC, która może zablokować możliwość nagrywania materiałów dystrybuowanych przez właścicieli kanałów. Technologia jest już wdrożona w większości systemów telewizyjnych i dostępnych magnetowidach, jednak FCC zabrania jej wykorzystywania.
MPAA napisała w zeszłym miesiącu do FCC:
Wnioskodawcy uważają, że filmy HD są zbyt wartościowe by podjąć ryzyko wystawienia ich na możliwość nieautoryzowanego kopiowania w tak wczesnej fazie dystrybucji. Dystrybucja poprzez niezabezpieczone kanały może ułatwić nielegalne kopiowanie i redystrybucję tej wysoce wartościowej treści, powodując niewypowiedziane szkody dla DVD i innych “downstreamowych” rynków.
Petycja podpisana została przez studia Paramount Pictures, Sony Pictures, Twentieth Century Fox, Universal City Studios Walt Disney Studios i Warner Brothers.
MPAA uważa, że umożliwienie blokowania sygnału w technologii SOC, pozwoli na skrócenie drogi filmu z kina do telewizji. Obecnie, zanim film będzie dostępny w TV, procedura trwa prawie 3 lata. Najpierw film trafia do kin, po 60 dniach trafia do hoteli i samolotów, po kolejnych 60 dniach można kupić DVD bądź pobrać film z Internetu, około miesiąc później trafiają do telewizji PPV, po upływie roku trafiają do telewizji w stylu HBO czy Showtime, a dopiero na sam koniec ewentualnie do darmowej TV czy kablówek.
FCC:
Sprawdzamy również potrzeby konsumentów, którzy chcą żeby ich cyfrowa telewizja i sprzęt będzie działał z pełnymi możliwościami, a potencjalne ograniczenie transmisji DTV jest dla nich frustrujące. W szczególności martwi nas, że SOC może zaszkodzić tym wszystkim ‘wczesnym adopcjom’, w których sprzęt DTV posiada tylko wejścia analogowe dla wyświetlania wysokiej rozdzielczości, stawiając tych konsumentów w ryzyku całkowitego odcięcia od zawartości w wysokiej rozdzielczości, którą oczekują otrzymać.
Przeciwna przyjęciu pomysłu MPAA jest EFF, dając do zrozumienia, że wiele obecnego sprzętu odbierającego sygnał posiada tylko wejścia analogowe.
Federalna Komisja Łączności oczekuje na komentarze organizacji do 25 czerwca, a odpowiedzi udzieli do 7 lipca.