Artykuł partnera
Ceny hostingu w obrębie poszczególnych ofert różnią się od siebie. Wahania te mogą być znaczne: od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy. Te najdroższe oferty są jednak opracowane z myślą o witrynach mocno rozbudowanych. Nie zawsze to, co droższe, jest zatem w danej sytuacji bardziej wskazane. Zakres usług i parametry zawarte w ofertach różnych firm nie są tożsame w każdym przypadku, co z jednej strony umożliwia dopasowanie ich do potrzeb konkretnej strony internetowej, z drugiej – wywołuje konieczność zastanowienia się, co jest nam potrzebne w danym momencie.
1. Parametry i tanie domeny
2. Szybkość ładowania
3. Pomoc techniczna
Niektóre firmy oferują darmowy hosting. Takie rozwiązanie najczęściej wiąże się ze sporymi ograniczeniami w zakresie danych. Dodatkowo w pakiecie otrzymujemy nie zawsze pożądane reklamy.
Parametry i tanie domeny
Podstawą są, oczywiście, parametry. Firmy hostingowe najczęściej oferują kilka produktów, obejmujących chociażby tanie domeny, hosting stron internetowych, serwer VPS czy serwer dedykowany. Decyzja o zakresie usług, na jaki firma powinna się zdecydować, wynika z wielu zmiennych, między innymi z parametrów generowanego ruchu. Istotne są wartości dotyczące dostępności zaufanych certyfikatów SSL, kont pocztowych, ilości stron możliwych do umieszczenia na serwerze. Dużym komfortem jest wykonywana kopia zapasowa danych.
Kilka lat temu sporym problemem była stabilność serwerów. Dostawcy wprowadzili w związku z tym uptime’u, czyli czasu bezawaryjnego działania komputera. Im wyższa procentowa wartość tego wskaźnika, tym lepiej. Istotnym parametrem jest również dostępna przestrzeń dyskowa oraz szybkość tego dysku. Typowa strona wymaga około 1 GB miejsca, jeśli jednak planujemy publikować zdjęcia oraz filmy, wartość ta powinna zostać podwyższona.
Szybkość ładowania
Im większy ruch przewidujemy na stronie, tym lepszy powinien być transfer. W przypadku niewielkich stron firmowych oraz blogów wystarczające okaże się 100 GB. Jest to parametr istotny. Badania pokazują nawet, że 40% użytkowników stron internetowych rezygnuje z wejścia, jeśli czas jej ładowania 3 sekundy. Warto zatem sprawdzać, czy dana firma przewidziała limit transferu, a jeśli tak, to czy nie będzie on dla naszej strony poważnym ograniczeniem.
Pomoc techniczna
Błędy i usterki zdarzają się wszędzie, kluczowe jest natomiast ich szybkie rozwiązywanie. Zakres działania może być różny: od wsparcia w procesie, jakim jest rejestracja domeny, po późniejszą pomoc na etapie zarządzania hostingiem. Często polecaną metodą weryfikacji faktycznego działania jest założenie konta testowego.