Telefonia VoIP święci triumfy na rynku rodzimego biznesu już od kilkunastu lat. To dlatego, że w parze z doskonałą jakością połączeń, jaką zapewnia, idą preferencyjne stawki, a także szereg funkcji dodatkowych. Na czym jeszcze polega elastyczność VoIP?
2 oblicza elastycznej telefonii VoIP
Omawiając elastyczność VoIP, nie sposób pominąć dwóch podstawowych możliwości realizacji połączeń telefonicznych w firmie. Poniżej ich krótka charakterystyka.
-
Aplikacja PC
Dla osób, które chcą stosować oszczędne rozwiązania, przygotowano możliwość prowadzenia rozmów za pośrednictwem aplikacji instalowanej na komputerze. Softphone, bo o nim mowa, to nic innego jak prosty w obsłudze program do dzwonienia. Spośród różnych rodzajów aplikacji, zdecydowanie godny polecenia jest między innymi ZoIPer. Wystarczy, że pracodawca wyposaży pracownika w zestaw słuchawkowy i mikrofon. Prowadzenie rozmów jeszcze nigdy nie było tak tanie i tak proste!
W tym miejscu warto zatrzymać się przy kwestii jakości połączeń. Aplikacja Softphone, w przeciwieństwie do telefonii SIP, może zapewniać różną jakość rozmów, w zależności od stanu stacji roboczej. Na efekt końcowy wpływ ma wiele czynników (obciążenie systemu operacyjnego, parametry sprzętowe, aplikacje działające na komputerze w chwili wykonywania połączenia).
Niemniej, softphone może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku osób pracujących zdalnie i prowadzących długie rozmowy telefoniczne.
Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania są niskie koszty wdrożenia jej w firmie. Przeciętny zestaw słuchawkowy z mikrofonem kosztuje około 50 złotych, dlatego nie jest dużym obciążeniem dla firmy.
-
Telefon SIP
Dzięki niemu korzystanie z technologii VoIP jest jeszcze bardziej komfortowe. Użytkownik może prowadzić rozmowy telefoniczne za pośrednictwem urządzeń przenośnych – smartfonów, tabletów, telefonów komórkowych – ale też telefonów SIP. Elastyczność jest w tym przypadku równoznaczna z większą mobilnością.
Zaletą tego rozwiązania jest doskonała jakość głosu, szybkość i stabilność działania. Telefon SIP najlepiej sprawdza się jako wyposażenie firmowego biura.
Aby umożliwić pracownikowi prowadzenie rozmów biznesowych, wystarczy wyposażyć go w telefon SIP. Koszt fizycznego urządzenia to około 100 złotych, choć zdecydowanie warto wydać te pieniądze, aby zapewnić pracownikom wygodę użytkowania w czasie wielu godzin pracy. Ciekawą kwestią jest też możliwość wykonywania połączeń wideo, o ile pozwala na to zakupiony aparat telefoniczny.
Zazwyczaj, w przypadku przeciętnych i tańszych modeli, możliwe jest korzystanie jedynie z prostszych funkcji dodatkowych, takich jak telekonferencje, książka telefoniczna czy tryb głośnomówiący.
Więcej informacji na temat korzyści płynących z telefonii voip można znaleźć na stronie internetowej fcn.pl.
Artykuł partnera, grafika pixabay.com