Mniej niż 3% maturzystów decyduje się na egzamin z informatyki. Wśród nich tylko 2,7 % zdaje maturę na Linuksie. Nieliczni gimnazjaliści potrafią obsłużyć komputer z oprogramowaniem innym niż Microsoft Windows.
FWiOO kontynuując realizację projektu „Strategia Wolnych i Otwartych Implementacji jako innowacyjny model zainteresowania kierunkami informatyczno-technicznymi oraz wspierania uczniów i uczennic w kształtowaniu kompetencji kluczowych” pracuje wraz z zespołem ekspertów nad opracowaniem programu nauczania/uczenia się informatyki wykorzystującego WiOO. Już wkrótce powstaną pierwsze scenariusze lekcji, które skonsultują wybrani nauczyciele – ambasadorzy w projekcie.
Od przyszłego roku szkolnego scenariusze będą realizowane podczas zajęć pozalekcyjnych w wybranych szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczniowie i nauczyciele przetestują materiał. Ich uwagi i sugestie będą brane pod uwagę w tworzeniu ostatecznej wersji programu w formie publikacji. Cały okres testowania i dopracowania treści nauczania potrwa trzy lata. To długo, ale zajęcia muszą być wypracowane dla różnych szkół i poziomów zaawansowania uczniów.