Artykuł sponsorowany
Coraz więcej osób myśli o przebranżowieniu się i stawia na branżę IT. Dlaczego? Z różnych powodów: wykształcenie nie gwarantuje pracy z odpowiednimi zarobkami, brak stabilności, chęć zmiany. Dla wielu osób rozwiązaniem może być nauka programowania. Nie jest to łatwa dziedzina informatyki, ale można się jej nauczyć od podstaw i w ten sposób wejść do branży IT.
Dla osób początkujących nauka programowania może być porównywalna do lotu w kosmos. Tyle nowych zagadnień, technicznej terminologii, branżowych nazw niezrozumiałych dla laika. Ale spokojnie, to tylko wydaje się takie skomplikowane. Już w szkole na lekcjach informatyki tworzy się prostą stronę internetową bazując na HTML-u i okazuje się, że to wcale nie jest takie trudne. Jeżeli masz to za sobą – znasz już podstawy. Jeżeli jeszcze nie, nic straconego.
Jak zacząć naukę programowania?
Zaczynając od samego początku, warto zastanowić się nad wyborem kierunku nauki programowania. Front-end to warstwa wizualna, czyli to, co widać na stronie internetowej, a back-end to głównie bazy danych, które odpowiadają za działanie strony lub aplikacji. Ta druga dziedzina jest uważana za trudniejszą, wymaga skrupulatności, analitycznego myślenia, a efektów pracy nie widać od razu. Jednak jest duże zapotrzebowanie na programistów back-end i tacy specjaliści zarabiają więcej od kolegów front-endowców.
Drugim etapem jest wybór języka programowania. I w tym momencie mogą pojawić się schody, bo jest mnóstwo języków, a dla osób początkujących różnią się one tylko nazwą. Dlatego warto wybrać kurs programowania z języka z wybranego obszaru. Na takich szkoleniach można nauczyć się programowania od podstaw, a wtedy nauka innych języków już nie jest taka trudna, ponieważ są one intuicyjne.
Po co uczyć się Javy?
Jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów IT i najlepiej opłacani są programiści Javy. To język programowania, w którym można tworzyć rozbudowane aplikacje, np. systemy bankowe. Do tego potrafiąc programować w Javie, nauka innego języka programowania będzie pestką. Ten język jest logiczny, dość łatwy do oswojenia, choć abstrakcyjny i szybko widać rezultat nauki, co dodatkowo motywuje. Java to zdecydowanie przyszłość IT.
Kurs programowania z Javy – czy warto?
Programowania można nauczyć się samodzielnie. Z materiałów dostępnych w internecie (a jest ich bardzo dużo) można zdobyć wiedzę i samemu ćwiczyć w praktyce. Jednak ogrom dostępnych informacji może spowodować konsternację – co wybrać, co się przyda, a na co szkoda poświęcać czas? Gdy nauka idzie trudniej, można, a nawet trzeba zapisać się na bootcamp. Może zacząć od kursu programowania JavaScript lub od razu od Javy – ważne by szkolenie było od podstaw i przygotowywało do zawodu programisty. Bootcamp kosztuje niemałe pieniądze, ale można uczyć się przez internet, a w trudnościach czy momentach spadku motywacji pomaga mentor- doświadczony programista, który prowadzi krok po kroku w świat branży IT. Takie kursy to również duże ułatwienie dla osób z mniejszych miejscowości lub wsi, ponieważ nie trzeba dojeżdżać na zajęcia.