Stanisław Czachorowski to profesor uniwersytecki, a zarazem czynny Wikipedysta. To rzadkie połączenie ról daje mu okazję do wygłoszenia ciekawych spostrzeżeń związanych z obydwoma tymi środowiskami oraz ich relacjami.
W wywiadzie udzielonym dla polskiego Wikinews na pytanie, czy Wikipedia to bardziej wartościowe narzędzie dydaktyczne od tradycyjnych zaliczeń, odpowiedział:
Bardziej wartościowe raczej nie. (Czy można mówić że jabłko jest bardziej wartościowe od gruszki? Jest po prostu inne.) Ale mogą być dobrym uzupełnieniem, mogą być dodatkiem. Tak jak każde przedsięwzięcie realizowane metodą projektu (wcześniej już realizowałem zajęcia metodą projektu, bez internetu i bez Wikipedii – i będę to robił w przyszłości). Ja dostrzegam w Wikipedii znakomitą pomoc w uczeniu pisania: właściwego cytowania, dozwolonego wykorzystywania cudzego dorobku (a więc z właściwym cytowaniem i bez dosłownego kopiowania). Przecież praktycznie wszyscy studenci piszą swoje prace dyplomowe na komputerze, przygotowują prezentacje multimedialne i w dużym stopniu korzystają z Internetu. Skoro w zasobach internetowych mogą być rzeczy wartościowe i beznadziejne śmieci, to lepiej poznać tę rzeczywistość i ją merytorycznie wzbogacać. Wikipedia jako narzędzie do e-learningu jest niezwykle prosta. Stwarza więc szanse na wzbogacenie kształcenia studentów zaocznych. Do tej pory konsultacje w sprawie zajęć, prac dyplomowych – poza tradycyjną formą – realizowałem już nawet sms-em :), za pośrednictwem swojej strony www i poczty elektronicznej. W tym sensie Wikipedia to tylko rozszerzenie możliwości. Możliwości techniczne Internetu znacznie przekraczają moje umiejętności informatyczne. A po drugie: po co robić coś samemu?
Udział naukowców oraz wszelkich innych specjalistów w Wikipedii zawsze był mile widziany — oczywiście pod warunkiem, że potrafią się dostosować do reguł panujących w projekcie. Popularność Wikipedii i rosnące znaczenie sieci w życiu społecznym oznacza jednak, że także specjalistom powinno zależeć na włączeniu się w budowanie tej wolnej encyklopedii, jeśli tylko interesuje ich jak świat odbiera daną dziedzinę wiedzy.