Gdy Mark Shuttleworth zapowiadał Ubuntu 9.04, obiecał, że nowy będzie startował błyskawicznie. Pierwsze wyniki testów najświeższej odsłony jednej z najpopularniejszych linuksowych dystrybucji pokazują, że zespół odpowiedzialny za Jaunty Jackelope dotrzymuje słowa.
Pracownicy serwisu Phoronix postanowili sprawdzić, w jakim kierunku zmierzają prace nad najnowszym wydaniem systemu i porównali jego wydajność z obecną stabilną wersją. Na wstępie trzeba odnotować, że nowe Ubuntu jest dopiero w fazie Alpha 4 i wiele może się jeszcze zmienić, zarówno na korzyść jak i niekorzyść – dlatego przedstawionych poniżej wyników nie należy traktować jako ostatecznych. Omówione zostały, by pokazać, jak się sprawy mają w chwili obecnej.
Jako platforma testowa posłużył netbook z procesorem Intel Atom, taktowanym zegarem 1.6 GHz, wyposażony w dysk SSD o pojemności 32 GB, 2 GB pamięci RAM oraz zintegrowany układ graficzny Intela. Choć nowe Ubuntu będzie udostępniało możliwość wykorzystania partycji Ext4, w teście obu dystrybucji użyto partycji Ext3. Każdy system przetestowano po świeżej instalacji, zajmującej cały dysk, korzystając ze standardowych ustawień. Wybór netbooka jako komputera do testów, uzasadniony został faktem skupiania się w ostatnim czasie firmy Canonical na tym właśnie segmencie rynku.
Pierwszą i najważniejszą różnicą, która wyszła na jaw podczas testów, było rzeczywiste skrócenie czasu startu systemu z 29 do 21 sekund. Daje to więc niecałe 28% zysku, co jest już znaczącym postępem. Wzrosła również prędkość zapisu oraz odczytu danych na dysku (przy użyciu tego samego systemu plików!), co mogło mieć również wpływ na skrócenie czasu próbnej kompilacji. Pozostałe testy nie wykazują różnic, odbiegających od poziomu błędów statystycznych.
Ogólne wrażenia z testów są zachęcające. Czas startu oraz wykorzystanie dysku uległy poprawie. Warto więc będzie śledzić sytuację na bieżąco i przeprowadzić kolejne testy po wydaniu finalnej wersji Ubuntu 9.04 Jaunty Jackelope. Miejmy nadzieję, że i tym razem wyniki mile zaskoczą.
Przykładowy test zapisu:
Przykładowy test odczytu: