Miesiąc temu pisałem o stanie sterownika radeonhd. Od tamtego czasu nastąpiło wiele zmian wartych odnotowania i podsumowania, tym razem dotyczących również innych sterowników.
Zgodnie z planem, w głównej gałęzi radeonhd pojawił się kod rozwijany do tej pory w gałęzi “CS” oraz łatki Christiana pozwalające na przesyłanie dźwięku kablem HDMI (przetestowane na chipsetach RV620, RV630, RV635, RV770, RS780 oraz M86). Tym samym radeonhd stał się pierwszym otwartym sterownikiem potrafiącym przesyłać dźwięk razem z obrazem. Warto wspomnieć, że w przypadku chipsetu RV635 (karta z dwoma wyjściami DVI) radeonhd potrafi wypuścić dźwięk dowolnym wyjściem, podczas gdy zamknięty fglrx nie radzi sobie z żadnym.
Na szczęście pomysł dot. HDMI szybko podchwycili programiści sterownika xf86-video-intel i przygotowali poprawki dla swojego sterownika oraz dla ALSA, które umożliwiają przesyłanie dźwięku również dla kart graficznych Intela. Zmiany dotyczą chipsetów G35 oraz G45 (czyli kart X3500 oraz X4500) i zostały przetestowane na notebooku HP 2230s oraz dwóch płytach głównych: Intela i ASUS-a.
Kolejne nowości w sterowniku Intela to GEM (menadżer pamięci), który pozwoli m. in. zwiększyć wydajność oraz KMS (kernel mode setting), czyli ustawianie trybu pracy karty graficznej przez jądro. Obie nowości wymagają sterownika w wersji 2.5.0 oraz następnego jądra 2.6.29, chociaż część kodu GEM została wprowadzona już w wersji 2.6.28. Co ważne, ze stworzonego GEM mogą cieszyć się również użytkownicy kart Radeon, których sterowniki powinny w przyszłości także korzystać z nowego menadżera pamięci.
Istotne efekty przyniosła współpraca zespołu odpowiedzialnego za radeonhd z pracownikiem ATI Cooper Yuan. Udało się im wspólnie poprawić AtomBIOS tak, aby dodać obsługę chipsetów RV710 i RV730, co ucieszy posiadaczy najnowszych kart.
Ostatnią i chyba najciekawszą nowiną jest postęp prac nad akceleracją w Radeonach opartych na chipsetach R6xx i RV770. Jest to niewątpliwie mocno oczekiwana przez wielu informacja, bo prace dot. akceleracji trwały już od wielu miesięcy. Sprawa jest tym poważniejsza, że chipsety R6xx i R7xx nie posiadają układu odpowiedzialnego za akcelerację 2D, a więc bez obsługi 3D nawet wyświetlanie standardowego środowiska nie jest zbyt wydajne. Na chwilę obecną programiści nie znają jeszcze znaczenia kilku rejestrów kart oraz nie posiadają działającego kodu dla RV710 i RV730. Matthias podzielił się również uwagami do programowania wspomnianych chipsetów. Dowiedzieliśmy się, że głównym kłopotem była ich ogromna wrażliwość: pomylenie wartości choćby jednego bitu uniemożliwiało normalną pracę karty. Michael Larabel spekuluje, że opublikowania kodu możemy spodziewać się jeszcze w grudniu 2008.
Gdy wreszcie uda się dokończyć podstawową akceleracja 3D, programiści planują skupić się na EXA oraz Xv. Na szczęście ich zaimplementowanie powinno być już stosunkowo proste przy stabilnym i działającym 3D. Następnie uwaga ma zostać skupiona na zarządzaniu energią, tak aby karty nie pracowały na maksymalnej częstotliwości (i w rezultacie grzały się) w przypadku braku obciążenia.