Evgeny Legerov, rosyjski ekspert ds. bezpieczeństwa oraz założyciel firmy Intevydis, poinformował o powstaniu nowego exploitu wykorzystującego nieznaną do tej pory, krytyczną lukę w bardzo popularnej otwartej przeglądarce internetowej Mozilla Firefox 3.6.
Kod exploitu został przez Legerova włączony w skład komercyjnego oprogramowania do przeprowadzania zautomatyzowanych testów penetracyjnych Immunity Canvas, nie jest więc publicznie dostępny. Według zapewnień eksperta, na udany atak podatny jest Firefox 3.6 w domyślnej konfiguracji, pracujący w systemie Windows XP SP3 oraz Vista.
Nieznany do tej pory błąd pozwala na uszkodzenie stosu przeglądarki i w konsekwencji zdalne wykonanie dowolnego kodu w docelowym systemie operacyjnym. Założyciel firmy Intevydis zwraca jednocześnie uwagę, że nowa luka nie ma nic wspólnego z załatanymi ostatnio w Firefoksie 3.0 i 3.5 błędami, które również dawały możliwość uszkodzenia stosu przeglądarki.
Zgodnie ze swym niedawnym oświadczeniem, Legerov nie zamierza przekazać szczegółów dotyczących nowej luki twórcom Firefoksa. W związku z tym Mozilla na chwilę obecną nie jest w stanie naprawić wspomnianej podatności. Nie jest również jasne, czy rzeczywiście nowy exploit jest dostępny wyłącznie dla posiadaczy kosztownej licencji na oprogramowanie Immunity Canvas.
Z danych udostępnianych przez witrynę crash-stats.mozilla.com wynika bowiem, że w ciągu ostatnich kilku dni następowały gwałtowne zmiany w ilości obserwowanych globalnie awarii Firefoksa 3.6 pracującego w środowisku systemu Windows:
Możliwe więc, że crackerzy weszli już w posiadanie nowego exploitu i zaczęli go wykorzystywać w praktyce. Zgodnie z poradnikiem opublikowanym przez firmę Secunia, użytkownikom Firefoksa nie pozostaje obecnie nic innego, jak unikanie odwiedzania podejrzanych stron internetowych oraz otwierania niezaufanych odnośników. Należy przede wszystkim powstrzymać się od odwiedzania stron internetowych znanych z generowania dużej liczby awarii Firefoksa. Możliwe, że niektóre z witryn wymienionych na liście, zawierają już złośliwe oprogramowanie wykorzystujące najnowszą lukę w Firefoksie.
Materiał pochodzi z serwisu HARD CORE SECURITY LAB.