Nowy numer Dragonii już do pobrania. Dragonia jest darmowym magazynem internetowym wydawanym co (mniej więcej) miesiąc, poświęconym tematyce GNU/Linuksa i Wolnego Oprogramowania. Właśnie wyszedł numer 29.
Drodzy Czytelnicy
Zanim utopicie Marzannę, przegonicie zimę i zaprosicie wiosnę, zapraszam Was do lektury kolejnego numeru Dragonii. Dla początkujących webmasterów mamy pierwszy artykuł z serii o PHP. Dla naukowców – artykuł o Octave, czyli jak policzyć i się nie zmęczyć. Ciekawostką jest artykuł o tym, jak z poziomu Linuksa zarządzać plikami w iPodzie, by można je na iPodzie odtworzyć. Ponadto w numerze znajdziecie przepis, jak poskromić klawiaturę multimedialną, a z kolekcji zdjęć zrobić film z muzyką na DVD. Tyle na zachętę, zapraszam do lektury całego numeru.
Tomasz Łuczak
zastępca redaktora naczelnego
Tematy z okładki:
GNU Octave
GNU Octave (lub krócej: Octave) jest środowiskiem programistycznym wysokiego poziomu, stworzonym z myślą o obliczeniach numerycznych. Nie jest to kolejny program przeznaczony dla matematyków, choć może być i przez nich wykorzystywany. Oni raczej skierują swoje zainteresowanie w kierunku aplikacji takich jak Mathematica. Z Octave ucieszą się inżynierowie, studenci, naukowcy, programiści tworzący aplikacje numeryczne, fizycy oraz. . . użytkownicy Matlaba, którzy chcieliby mieć bezpłatną i w pełni funkcjonalną alternatywę.
Aria2
Aria2 jest szybkim konsolowym menedżerem ściągania plików, mającym jednak duże możliwości. Wprawdzie każda przeglądarka WWW posiada własny menedżer downloadu (często oparty na wget) a programów do ściągania plików via BitTorrent jest co najmniej kilka, niemniej zawsze warto spróbować czegoś nowego.
Zawartość numeru:
- SYSTEM
- Jak to zrobić w Aptitude, czyli zarządzanie pakietami w Debianie (i nie tylko), część 3
- PROGRAMOWANIE
- Kurs PHP, część 1
- GTK Themes poradnik, część 2
- SOFTWARE
- Linux w biurze – KSpread
- Aria2
- Dvd-slideshow mały program do tworzenia wielkich prezentacji
- GNU Octave
- Pingwin kontra iPod
- Vitetris
- Konfiguracja klawiatury multimedialnej z wykorzystaniem OSD
- LITERATURA
- Książki wydawnictwa PWN
- Książki wydawnictwa HELION
Zapraszamy do lektury. Numer można pobrać ze strony download