Największym problemem deweloperów Linuksa jest to, iż nie są w stanie tworzyć sterowników, gdyż wielu producentów nie udostępnia specyfikacji swoich produktów, nakazując zadowalanie się zamkniętymi, nie zawsze zgodnymi z wymaganiami użytkowników, sterownikami. Ta sytuacja może ulec zmianie.
DisplayLink to firma specjalizująca się w tworzeniu chipsetów do urządzeń mających na celu wyświetlanie obrazu. Firma ta jednak wyróżnia się tym, iż produkuje chipsety umożliwiające wyświetlanie obrazu przez port USB. Metoda jest bardzo interesująca, gdyż można do komputera podłączyć ogromną liczbę monitorów naraz. Chpsety DisplayLink wykorzystuje już pewna ilość urządzeń, część z nich można zobaczyć na stronie sklepu. Są to produkty takie jak projektory, monitory.
Cała technologia wzbudza ciekawość, ale jeszcze większą sensację wzbudziła informacja o tym, iż DisplayLink jest otwarty na współpracę z deweloperami Linuksa. Biblioteka, która jest wymagana do działania urządzeń opartych o ten chipset, jest w całości wolna, i została opublikowana na licencji LGPL i można o niej poczytać na stronie projektu. Biblioteka może być dowolnie rozwijana, sterowniki do urządzeń opartych o chipset mogą być tworzone przez społeczność. Taki ruch to zdecydowane przeciwstawienie się dotychczasowej współpracy producentów urządzeń, zwłaszcza odpowiedzialnych za wyświetlanie grafiki, gdzie sterowniki były zamknięte. Sterowniki do urządzeń korzystających z chipsetu DisplayLink z pewnością będą działać pod X Serwerem bez problemów.
DisplayLink rozpoczął współpracę z Linux Driver Project, czyli konsorcjum około dwustu deweloperów Linuksa, skupionych na rozwijaniu sterowników, czyli na zgodności Linuksa z urządzeniami. Współpraca została także nawiązana z firmą Novell, dostawcą takich produktów jak openSUSE oraz komercyjne wydania dystrybucji SUSE.
Przeglądu technologii można dokonać poprzez obejrzenie filmów instruktażowych na stronie producenta. Przykładowy film można obejrzeć poniżej: