Artykuł sponsorowany
W dobie zaawansowanych rozwiązań cyfrowych wszelkie dane gromadzone są w formie plików cyfrowych w komputerze. Dane przechowywane w komputerze, zarówno bazy danych, umowy, jak również opracowane projekty, plany rozwoju, prezentacje, zdjęcia, a także poufne informacje, korespondencja służbowa, kontakty – to informacje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy. Obecnie również ważne dokumenty prywatne, zdjęcia, faktury czy umowy, przechowywane są w postaci plików cyfrowych na dysku komputera. Warto zatem zadbać o ich odpowiednie przechowywanie np. na dysku zewnętrznym lub w chmurze.
Awaria dysku i co dalej?
Zdarza się jednak tak, że dysk komputera zostaje uszkodzony i tracimy całą jego zawartość. Zazwyczaj zawartość nośnika danych jest dla jego właściciela bezcenna i stara się odzyskać dostęp do zapisanych informacji. Odzyskanie danych z plików nie jest łatwe, ale jest możliwe. Jeśli nie jest to uszkodzenie mechaniczne dysku, można spróbować odzyskać pliki bez pomocy specjalistów. Jednak w sytuacji, gdy zależy nam na odzyskaniu maksymalnej ilości plików lub wszystkich danych – należy zwrócić się o pomoc do specjalistów. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że w przypadku, gdy mechaniczne albo elektroniczne podzespoły dysku twardego ulegną awarii, to stracisz dostęp do danych zapisanych na dysku. W takiej sytuacji programy do odzyskiwania danych mogą okazać się nieskuteczne i należy zwrócić się o pomoc do ekspertów.
Jak efektywnie odzyskać dane z dysku twardego?
Praca nad odzyskiwaniem danych przypomina pracę w laboratorium naukowym, gdyż specjaliści wiedzą w jaki sposób próbować odzyskać zasoby zgromadzone na dysku bez ryzyka kompletnego ich utracenia. W serwisie firmowym maclife.pl znajdą Państwo wiele wykazów jak skutecznie zabezpieczać swoje dane na komputerze Mac oraz na urządzeniach iPhone, iPad czy Apple Watch. Warto pamiętać, że wszystkie informacje przechowywane są na twardym dysku komputera w postaci plików cyfrowych. Dane przechowywane są sekwencyjnie, co oznacza, że utrata mapy położenia danego pliku powoduje problemy, które system próbuje rozwiązać dążąc do odzyskania mapy lub fragmentów plików. Jego zadaniem jest ponowne uporządkowanie plików zgodnie z wytycznymi z mapy.
Przyczyny utraty danych z komputera
Dyski twarde mogą ulegać uszkodzeniu w różny sposób, a usługa ich naprawy, a przede wszystkim odzyskiwania danych jest skomplikowanym i złożonym procesem. Dane z dysku możemy utracić w wyniku uszkodzenia systemu operacyjnego lub mechanicznego. Obie przyczyny mogą przynosić poważne skutki i zablokować użytkownikom komputera dostęp do ważnych danych. W razie mechanicznego uszkodzenia nośnika danych specjalista stara się zabezpieczyć zawartość dysku tworząc kopię i przenosząc ją na drugi dysk. Wówczas w odzyskaniu danych może pomóc wymiana odpowiednich podzespołów, m.in. płytki z elektroniką albo głowicy. W przypadku awarii systemu operacyjnego zazwyczaj należy szukać sposobu naprawy, a jeśli to nie pomoże – zainstalować cały system Mac OS od nowa. Jednak każdy proces odzyskiwania danych jest ściśle związany z rodzajem uszkodzeń i w zależności od niego przebiega indywidualnie.