Artykuł sponsorowany
Cel każdej firmy stanowi przede wszystkim wypracowanie możliwie największego zysku, zatem elementem każdego przedsiębiorstwa jest analiza kosztów. Pozwala to nie tylko na wyliczenie kosztów wytworzenia konkretnych ilości produktu, ale również na zaplanowanie, w jaki sposób można je obniżyć.
Profesjonalna kadra
Optymalizacja produkcji powinna zostać rozpoczęta od zatrudnienia właściwie przeszkolonych pracowników. Profesjonalne szkolenia, kompetencje i kwalifikacje – obecnie celem właściwego działania każdej firmy, koniecznością staje się ciągle aktualizowanie wiedzy. Dlatego warto organizować częste szkolenia dla pracowników, aby nie stali w miejscu. Kluczowe może być także ustalenie odpowiedniego sposobu rekrutacji nowych pracowników tak, aby możliwe było wybranie tych najlepszych.
Wdrażanie najnowszych technologii
Wdrażanie nowoczesnych technologii, ma jeden zasadniczy cel – usprawnienie działań oraz zarządzanie kluczowymi procesami przedsiębiorstwa. Inwestycja ta wiąże się zazwyczaj z zakupem zintegrowanego systemu zarządzania zasobami przedsiębiorstwa.
Nowoczesne systemy klasy ERP automatyzują produkcję, poprzez mechanizmy wspierające planowanie produkcji, harmonogramowanie produkcji oraz bilansowanie zasobów, a także, posiadające moduły, które integrują system ERP z maszynami.
Wydajność, jak i niezawodność maszyn skraca czas realizacji zamówień. Inwestowanie w najnowsze urządzenia wymagać będzie pokory – na ogół lepiej będzie zakupić droższą technologię, która dosyć szybko się zwróci, aniżeli pokusić się o tańsze, niemniej wadliwe urządzenia. Trzeba mieć też na uwadze, że nie zawsze zakup nowych urządzeń będzie konieczny. Czasami wystarczy automatyzacja maszyn poprzez dodanie do nich elementów, które przyspieszają produkcję.
Redukowanie zapasów
Jeżeli firma posiada nazbyt duże zapasy, może być narażona na straty, z uwagi na zamrożony kapitał. Dwie idealne koncepcje na odblokowywanie takiego kapitału to zminimalizowanie tak zwanego WIP (worki on progress) i zastosowanie tzw. JIT (Just in Time Manufacturing). Mówiąc prościej, polegają one na zarządzaniu czasem produkcji w taki sposób, aby jak najszybciej zakończyć produkcję, a przy tym nie być zmuszonym do magazynowania towaru i oczekiwania na jego sprzedaż.
Dopracowanie logistyki wewnętrznej
Im większa będzie firma produkcyjna, tym trudniej zapanować nad procesem zasilania stanowisk produkcyjnych potrzebnymi materiałami i surowcami. Dzięki właściwej organizacji tej kwestii można rozwiązać problemy mające związek z utrzymaniem ciągłości produkcji. Pomocny w reorganizacji logistyki wewnętrznej będzie system MES, który wspomaga realizację produkcji. Dostęp do danych na temat aktualnego stanu produkcji, ewentualnych alarmach, czy zapotrzebowania na wybrane surowce to tylko niektóre spośród informacji, które są bezcenne w procesie produkcji. Dzięki takiemu systemowi możliwe jest reagowanie na bieżące potrzeby produkcji, czy minimalizacja odpadów poprzez szybką reakcję na ewentualne awarie (mogą one stać się przyczyną uszkodzenia produktów).