Do sieci wyciekły informacje o planach MediaTeka na rozwój technologii mobilnej w 2015 roku. Firma stawia przede wszystkim na nowe, ośmiordzeniowe procesory.
Drugi największy producent układów SoC, MediaTek, kilka miesięcy temu przyznał, że w przyszłym roku planuje podwoić produkcję układów 4G. Ma to pomóc w walce z największym przeciwnikiem na rynku, jakim jest Qualcomm ze swoim Snapdragonem, który obecnie trafia do większości najszybszych i najnowocześniejszych smartfonów.
Ale na samym 4G świat urządzeń mobilnych nie stoi, naturalnym krokiem jest również zwiększanie możliwości obliczeniowych procesorów smartfonowych. Według wytycznych na 2015 rok, MediaTek ma zamiar wprowadzić do sprzedaży kilka nowych, ośmiordzeniowych SoC-ów lepiej przystosowanych do rynku promującego technologię 4G.
Jednym z nich jest najnowszy 64-bitowy MT6753, który zastąpi ośmiordzeniowego MT6752. Sercem układu będzie Cortex A53, a sam układ będzie taktowany nieco niżej niż jego 1,7-gigahercowy poprzednik: cztery rdzenie będą miały 1,3GHz, a pozostałe 1,5GHz. Oprócz obniżonego taktowania nie znajdziemy większych różnic, układ wciąż będzie wyposażony w ARM Mali T760 GPU, ten sam procesor przetwarzania obrazu i wsparcie dla aparatów o rozdzielczości do 16mpx.
Tym, co będzie odróżniało MT6753 od MT6752 będzie przede wszystkim wsparcie dla większej liczby częstotliwości sieci 3G/4G. Do sprzedaży trafi również model MT6753M, przeznaczony do słabszych urządeń wyświetlających obraz w maksymalnej rozdzielczości 540×960 pikseli.
Oba układy trafią do prostszych urządzeń z niższej i średniej półki cenowej, dlatego nie będą bezpośrednią konkurencją dla najbardziej zaawansowanych Snapdragonów. MediaTek chce pogłębić swoją dominację przede wszystkim na rynku smartfonów dla początkujących użytkowników. Jeśli szybkie, wielordzeniowe układy staną się standardem na rynku tanich urządzeń mobilnych, skorzysta na tym cała branża. Pod warunkiem, że producenci takich smartfonów i tabletów dogadają się z Google i będą dostarczać swoim klientom kolejne aktualizacje Androida.