Artykuł partnera
Przypomnij sobie, ile czasu tracisz na płatności internetowe, które wymagają przekierowania na stronę banku. A może jesteś posiadaczem kilku kont? Na pewno nie jest Ci łatwo zarządzać finansami, kiedy stan każdego z nich musisz sprawdzać na osobnej witrynie. Na szczęście, dyrektywa PSD2 rozpoczyna erę otwartej bankowości, dzięki której te problemy zaczną powoli odchodzić w niepamięć.
PSD2 wprowadza model otwartej bankowości
Przed wejściem w życie dyrektywy PSD2, banki były jedynymi instytucjami z dostępem do rachunków swoich klientów. Tylko one mogły udzielić Ci informacji, jaki jest stan Twojego konta i pokazać pełną historię transakcji. Otwarta bankowość zmienia ten stan rzeczy − nakazuje bankom dzielić się danymi z innymi podmiotami, określonymi jako TPP (Third Party Providers). Musisz jednak wyrazić na to zgodę.
W rezultacie, dzięki PSD2, nowe rodzaje instytucji finansowych mogą wykorzystywać informacje o kontach do dostarczania ich właścicielom różnych usług. Na stronie https://apilogic.pro/psd2/ znajdziesz artykuł, w którym zostało szczegółowo wyjaśnione, na czym polega rola TPP. Z niego dowiesz się też, jakie są główne założenia dyrektywy PSD2.
Co otwarta bankowość oznacza dla posiadaczy kont?
Transfer danych, który umożliwia otwarta bankowość, pozwoli TPP tworzyć rozwiązania ułatwiające zarządzanie finansami. Chcesz wiedzieć na jakie grupy produktów i usług wydajesz najwięcej? Nowy podmiot płatniczy zbierze informacje z wszystkich posiadanych przez Ciebie kont i pokaże Ci, na czym powinieneś zaoszczędzić. Za pośrednictwem tych nowych podmiotów będziesz też mógł inicjować płatności, a czemu robienie przelewów stanie się szybsze i wygodniejsze. Dzięki PSD2 możliwe stanie się też monitorowanie stanu budżetu na wszystkich kontach z poziomu jednej aplikacji lub witryny.
To tylko niektóre przykłady tego, w jaki sposób otwarta bankowość pomoże właścicielom kont kontrolować finanse i odpowiednio nimi zawiadywać. TPP mogą proponować wiele różnych rozwiązań, odpowiadając na potrzeby posiadaczy rachunków płatniczych.
API – gwarancja bezpiecznego transferu danych
PSD2 kładzie duży nacisk na ochronę danych. Zgodnie z jej wymogami, to banki są odpowiedzialne za opracowanie systemów, które bezpieczne przekazywałyby informacje w ramach otwartej bankowości. Są to tzw. API, czyli interfejsy programowania aplikacji, spełniające wymogi PSD2 dotyczące uwierzytelniania. Dlatego każdy, kto będzie chciał uzyskać dostęp do rachunku, musi przejść przez dwuetapowy proces sprawdzania tożsamości. Dzięki temu, właściciele kont mogą mieć pewność, że ich dane są skutecznie chronione.
Otwarta bankowość to szansa na rozwój rynku finansów. Możliwość przekazywania danych z rachunków pozwoli na opracowanie nowych systemów, które pomogą klientom banków lepiej dysponować swoimi środkami. PSD2 wpłynie też na większą konkurencję wśród podmiotów świadczących usługi płatnicze. Każdy z nich będzie chciał mieć atrakcyjniejszą ofertę, co z pewnością zaowocuje wieloma przemyślanymi, innowacyjnymi rozwiązaniami.