Rząd Słowacji szykuje ustawę, w myśl której wszystkie dokumenty produkowane przez administrację, będą musiały być udostępniane w otwartych, ustandaryzowanych formatach, jak ODF, PDF, RTF lub HTML. Według raportu Petera Krausa zabroniona ma być publikacja w formacie DOC.
Projekt jest częścią “Narodowego planu informatyzacji” przedstawionego przez Ministerstwo Finansów i wymienia listę formatów z różnych dziedzin informatyki, które muszą zaadoptować jednostki publiczne.
Dla dokumentów tekstowych dozwolone mają być formaty ODF, PDF 1.3, RTF i HTML, przy czym preferowany ma być PDF. Open Document Format początkowo nie miał być wymieniony ze względu na małą adopcję, jednak po ogłoszeniu przez Microsoft wsparcia dla ODF, został dodany do projektu. Nie został wspomniany natomiast format OOXML Microsoftu.
Co ciekawe, dla prezentacji jedynym rekomendowanym formatem jest, według projektu — PowerPoint (PPT).
Inne wymienione formaty to
- Grafika rastrowa: GIF, PNG, JPG, GeoTIFF i TIFF
- Grafika wektorowa: Shapefile, SVG i Flash
- Kontenery audio i wideo: MPEG, OGG i MPEG-7
- Kodeki: MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, MP3 i XVID
- Streaming: H.261 lub nowsze
- Archiwa: ZIP, TAR i GZ
Projekt opisuje też procedury związane z udostępnianiem stron internetowych przez administrację (obowiązkowy kanał RSS i wyszukiwanie po słowach kluczowych dla serwisów zawierających ponad 100 stron) oraz wspomina o adopcji protokołu IPv6, a także opisuje sposób robienia kopii bezpieczeństwa, składowania logów i inne techniczne szczegóły dotyczące dbania o infrastrukturę informatyczną.
Komentarze do projektu ustawy są dozwolone do 20 czerwca, a już pierwszego sierpnia ustawa ma zacząć obowiązywać w kraju.