Artykuł sponsorowany
Nikogo dziś nie trzeba przekonywać, że przyszłość firmy – niezależnie od branży w jakiej działa – leży w nowoczesnych technologiach. Umiejętne wykorzystanie infotechnologii przekłada się nie tylko na zyski, ale także wizerunek przedsiębiorstwa. Niestety, małe i średnie przedsiębiorstwa, motor polskiej gospodarki, często nie są w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez współczesny świat – coraz bardziej uzależniony od IT.
Aby firma mogła być konkurencyjna nie można pozwolić sobie na ignorowanie sektora IT. To właśnie rozwój technologii informacyjnych stanowi dziś gwarancję sukcesu na rynku – narzędzia analityczne, technologie mobilne, czy cloud computing pozwalają precyzyjnie analizować dane, dzięki czemu możliwe jest m.in. szybsze wychwytywanie i wyjaśnianie zmian w preferencjach klientów i dostosowaniu do nich produktów i usług. Nie wszystkich stać jednak na poważne inwestycje – stworzenie działu IT to nie tylko kupno drogiego sprzętu i jeszcze droższego oprogramowania. To też zatrudnienie specjalistów – a o tych coraz trudniej. Gdy przedsiębiorstwu brak środków na tak znaczące zmiany, pomocne okazać mogą się firmy outsourcingowe.
Zewnętrzne zasoby IT
Outsourcing IT (source – zasoby, outside – na zewnątrz) polega na zleceniu działań informatycznych firmie zewnętrznej. Pozwala to znacznie ograniczyć koszty budowania całego działu oraz zdobyć dostęp do najskuteczniejszych narzędzi informatycznych. Co więcej, zyskać można także kadrę wysoce wykwalifikowanych pracowników, specjalistyczne know-how oraz dostęp do profesjonalnego oprogramowania. Firmy zajmujące się outsourcingiem IT standardowo oferują usługi takie jak zarządzanie sieciami oraz infrastrukturą komputerową firmy, wsparciem, utrzymaniem oraz rozwojem aplikacji, czy też zarządzaniem infrastrukturą informatyczną.
Outsourcing IT pozwala nie tylko zoptymalizować koszty realizacji działań informatycznych i zwiększyć ich efektywność, ale przede wszystkim daje firmie możliwość koncentracji na własnej działalności oraz rozwijaniu się w danej branży. Powierzenie zadań informatycznych specjalistom pozwala skupić się na kluczowych działaniach przedsiębiorstwa – zwiększających skuteczność oraz konkurencyjność na rynku.
Wybierając firmę outsourcingową, skorzystać można z różnych możliwych modeli współpracy. Jedną z najpopularniejszych form outsourcingu jest body leasing, czyli wynajęcie specjalistów, którzy zrealizują założenia projektowe w siedzibie klienta (onsite) lub zdalnie (offsite). Alternatywą jest tzw. team extension, czyli uzupełnienie istniejącego w firmie zespołu o specjalistów danej dziedziny IT. Szczególnie cenioną opcją jest outsourcing projektów, w którym eksperci zewnętrzni w całości realizują konkretne zadanie. Może to być wdrażanie systemów ERP, systemów portalowych, mobilnych, portali internetowych, sklepów, czy aplikacji. Firmy, które posiadają już odpowiednie systemu, pragną natomiast rozwinąć je lub zmodyfikować, mogą skorzystać z development outsourcingu, czyli wsparcia technologicznego specjalistów. Coraz częściej firmy outsourcingowe oferują także pomoc w zakresie rozwiązań dedykowanych. Popularność zyskuje managed services, a więc usługa polegająca na zarządzaniu aplikacjami biznesowymi. Kompleksowe wsparcie uzyskać można także w zakresie testów, zarówno manualnych jak i automatycznych. Wynajęci eksperci oferują pomoc w zarządzaniu środowiskiem testowym oraz profesjonalne doradztwo z metodyki testowania.
Outsourcing IT – dziś i jutro
O tym, jak popularny staje się taki model rozwoju przedsiębiorstwa świadczą dane – to właśnie firmy outsourcingowe działające w branży IT zatrudniają najwięcej pracowników ze wszystkich przedstawicieli tego sektora. Jak wskazuje raport Fundacji Pro Progressio, w 2015 r. rynek outsourcingu w Polsce zanotował znaczący wzrost: sektor powiększał się w tempie 18-20%. Eksperci przewidują, że w 2016 roku może jeszcze wzrosnąć zapotrzebowanie na specjalistów z różnych dziedzin IT. A już dziś niełatwo znaleźć odpowiednio wykwalifikowanego pracownika tej branży. Zgodnie z szacunkami polskich firm rekrutacyjnych, w ubiegłym roku brakowało już około 30 tys. osób do pracy w IT!
Dzięki pozytywnemu klimatowi biznesowemu oraz gospodarczemu szacuje się, że to właśnie w sektorze szeroko rozumianego outsourcingu, Polska może wkrótce osiągnąć pozycję globalnego lidera. Dynamicznie rozwijający się sektor nowoczesnych usług biznesowych wyróżnia się dużym zróżnicowaniem pod względem świadczonych procesów. Tworzą go przede wszystkim potężne korporacje o uznanej na świecie reputacji, które świadczą usługi klientom biznesowym z różnych stron świata, kręgów kulturowych oraz sektorów.
Nic więc dziwnego, iż najwięcej ofert pracy w największych miastach kraju dotyczy właśnie firm outsourcingowych – nie tylko działających w sektorze IT, ale także zapewniający usługi finansowo-księgowe czy obsługę klienta. Najprężniej działają one w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi, Poznaniu czy aglomeracji katowickiej. Szczególnie imponująco prezentują się statystyki zatrudnienia w stolicy Małopolski – centra usług outsourcingowych zatrudniają 35,7 tys. osób, co stanowi 24% ogółu pracowników w Polsce! Dobrym przykładem jest firma Ericpol – największy polski eksporter branży ICT, który zatrudnia dziś przeszło 2200 osób, z czego ok. 1700 to specjaliści branży infotechnologii.
Pracownicy firm tej branży mogą liczyć na korzystne warunki zatrudnienia – bogatą ofertę benefitów pozapłacowych oraz satysfakcjonujące możliwości rozwoju zawodowego. Pracodawcy oferują szereg szkoleń, dających możliwość nauki oraz rozwoju konkretnych umiejętności. W zamian oczekują zaangażowania oraz gotowości do chęci podnoszenia kwalifikacji i doskonalenia zawodowego. I choć w firmach z tej branży pracuje się szybko i intensywnie, najlepsi pracownicy mogą stosunkowo łatwo awansować na stanowiska menedżerskie.
Outsourcing IT jest więc nie tylko doskonałym wyjściem dla firm, które nie stać na budowanie całego działu informatycznego, ale także dla ambitnych młodych ludzi – studentów czy absolwentów szukających wyzwań. Skorzystają zarówno pierwsi jak i drudzy – przedsiębiorstwa skupią się na lepszej realizacji dziań priorytetowych, a wykwalifikowani pracowni na indywidualnym rozwoju. I wilk będzie syty i owca cała.