Artykuł sponsorowany
Polacy często mają problemy z podejmowaniem właściwych decyzji finansowych. Brak odpowiedniej edukacji finansowej oraz czasy komunizmu sprawiły, że pokolenie 40- i 50-latków słabo radzi sobie z rozsądnym korzystaniem z ofert banków. Podobne problemy mają wychowane przez nich dzieci, które właśnie wkraczają dorosłe życie. Szczególnie groźna dla nich jest pętla kredytowa.
Czym jest pętla kredytowa?
Pętla kredytowa to sytuacja, w której dłużnik jest zmuszony do zaciągania kolejnych kredytów, by spłacić wcześniejsze zobowiązania. Najprościej mówiąc – kredyt spłaca się kredytem. W takim przypadku odmowa udzielenia kolejnej pożyczki oznacza utratę płynności finansowej. Wielu dłużników próbuje wtedy ratować się za pomocą pożyczki bez bik i krd, lecz jest to zły pomysł. Jest to pożyczka, którą warto wziąć, lecz nie w celu spłaty wcześniejszych długów. Pożyczki bez bik i krd są kierowane do dłużników, którzy już spłacili swoje zobowiązania, lecz z powodu opóźnień na ich temat widnieją negatywne wpisy w bazach dłużników.
Gdy dłużnik wpadnie w pętlę kredytową, trudno jest mu poradzić sobie z wyjściem z długów obronną ręką. W większości przypadków jest to niestety niemożliwe. Zwykle dłużnik jest zmuszony do powolnego spłacania sporych zobowiązań, które nierzadko w konsekwencji są ściągane przez komornika. Rosnące odsetki mogą uniemożliwić wyjście z długów, a w przypadku powstania pętli kredytowej, sądy odmawiają orzeczenia upadłości konsumenckiej.
Mądre pożyczanie
Aby uniknąć pętli kredytowej, powinno się pożyczać pieniądze wtedy, gdy jest to faktycznie konieczne. Przykładowo, pożyczanie gotówki na codzienne zakupy lub kolejny smartfon to zły pomysł. Po pożyczki prywatne lub bankowe powinno się sięgać, jeżeli pojawiają się niespodziewane potrzeby. Przeprowadzenie pilnego remontu, zakup samochodu, którym będzie się dojeżdżać do pracy, czy naprawa uszkodzonej lodówki to wydatki pilne. Zaciągniecie pożyczki, by je sfinansować, jest rozsądne.
Zanim pożyczy się pieniądze w wybranej instytucji powinno się sprawdzić, czy jest to najtańsze możliwe rozwiązanie. Może się okazać, że w innej firmie pożyczkowej gotówkę uzyska się na niższy procent, co obniży łączne koszty zobowiązania. Jeżeli potrzebuje się większej sumy, warto pomyśleć o sięgnięciu po pożyczkę ratalną. Jej spłata jest znacznie mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu niż spłata chwilówki, którą oddaje się w całości po upływie 30 lub 60 dni. Pożyczkę ratalną można spłacać nawet przez kilkadziesiąt miesięcy, dzięki czemu maleje ryzyko wpadnięcia w pętlę kredytową.