Bardzo popularna stała się ostatnio taktyka wysyłania spamu przez hackerów do użytkowników z wiadomościami o śmierci gwiazd. Zazwyczaj tych gwiazd, które żyją i mają się dobrze. Albo pisania o seksualncyh wyczynach piłkarzy z nieletnimi prostytutkami.
Gwiazdy, które najczęściej giną w wypadkach są niebezpieczne dla użytkowników
Z maili wynika zazwyczaj, że celebryta zginął w wypadku samochodowym, w wyniku katastrofy lotniczej wraz z 34 innymi osobami albo podczas podróży na lotnisko u zboczu góry. Wśród najczęściej uśmiercanych gwiazd znajdują się: Beyonce Knowles, Brad Pitt, David Beckham, Jay-Z, Jennifer Aniston, Miley Cyrus i Tiger Woods.
Czemu mają służyć te sensacyjne newsy o śmieci znanych osób?
Mayur Kulkarni z Symanteca stwierdził, że hackerzy dzięki takim plotkom
rozprowadzają wirusy za pomocą kodu HTML lub zzippowanych załączników.
Jak to działa?
Żeby przeczytać całą wiadomość o śmierci gwiazdy, należy kliknąć w link lub otworzyć plik, w którym, jak wykrył Symantec, znajduje się Trojan.Zbot.
Jak to się dzieje, że ludzie otwierają takie wiadomości?
Łapanie odbiorców na sławne nazwiska to sztuczka stara jak świat.
Odbiorcy ufają znanym markom, dlatego otwierają spam, myśląc że to news agencyjny z nazwiskiem znanej gwiazdy w tytule.
Lepiej nie płacić cyberoszustom i o seksie piłkarza z nieletnią prostytutką poczytać w gazecie
Ostatnio pojawiło się nowe zagrożenie na Facebooku. Wiąże się ono, jak mówi Graham Cluley z Sophos, z „obsesją brytyjskich mediów na punkcie futbolu i seks skandali”.
W znanym serwisie społecznościowym pojawiły się strony z nagłówkami o podobnej do tej treści: „OMG… This England Football Player Got CAUGHT F**KING A UNDERAGE PROSTITUTE!”. Obiecują one ujawnienie szokujących zdjęć z tego obrzydliwego incydentu z prostytutką, “która wygląda na 13 lat”.
Jednak zanim użytkownik będzie mógł je zobaczyć, musi kliknąć w button „Like” i podzielić się wiadomością ze swoimi przyjaciółmi z Facebooka. Potem musi wypełnić szereg ankiet. A do kiesy cyberprzestępcy wpadają prowizje za przeprowadzenie badań.
Czy w końcu nieświadomy niczego użytkownik ujrzy obrazoburcze zdjęcia?
Cluley mówi, że
„Kiedy zrobisz, co ci każą, zostaniesz przekierowany do opublikowanego dzień wcześniej na stronie brytyjskiego tabloidu The News of The World’s artykułu”.
Przykład?
Ostatnio taka plotka na Facebooku dotyczyła Petera Croucha i seksu z nieletnią prostytutką Monicą Mint. Po przejściu wszystkich etapów wtajemniczenia użytkownicy byli kierowani na stronę tabloidu i mogli poczytać o tym, że Monica Mint ma 19 lat, więc w niektórych krajach jest osobą pełnoletnią.
Jak ironicznie zauważył Cluley:
„Oczywiście nie musisz wypełnić ankiety online, żeby zobaczyć historię Petera Croucha. Możesz od razu przejść na witrynę The News of The World. Ale przez to pozbawisz niektórych oszustów dochodu”.
Po czym dodał:
„Poinformowałem Facebook o przestępstwie, z nadzieją, że ten proceder się zakończy. W między czasie, użytkownicy Facebooka pomyślą dwa razy, zanim klikną „Like” lub „Share” z linkiem do strony z sensacyjną zawartością”.
Na podstawie: www.scmagazineuk.com