Po serii artykułów na temat źle skonstruowanych przetargów na produkty Microsoftu, tym razem serwis Prawidłowe Przetargi Publiczne IT zwraca uwagę na kilka przetargów na oprogramowanie Oracle – również rozpisanych z uchybieniem przepisów Prawa zamówień publicznych.
1 marca Departament Informatyki i Telekomunikacji Narodowego Banku Polskiego ogłosił zamówienie na Zakup licencji oprogramowania Oracle wraz z roczną Asystą Techniczną i Konserwacją. W opisie przetargu czytamy m.in.:
1. Przedmiotem zamówienia jest zakup dodatkowych licencji Partitioning firmy Oracle Corporation wraz z usługą Asysty Technicznej i Konserwacji na 1 rok dla Narodowego Banku Polskiego na potrzeby eksploatowanych w NBP systemów informatycznych tj. SWAT i ZSK.
(…)
3. Dopuszcza się zaoferowanie produktu równoważnego do produktu określonego w ust. 1. Równoważność dotyczy licencji, oprogramowania i usługi. (…) Tu następuje opis warunków równoważności.
Co jest niewłaściwego w tym przetargu? Po pierwsze, Zamawiający już w tytule zamówienia podaje, o jaki konkretnie produkt chodzi – co jest niezgodne z art. 29 pkt. 3 Prawa zamówień publicznych. Po drugie, Zamawiający dopuszcza oferty równoważne jedynie teoretycznie, a świadczy o tym gotowy formularz protokołu odbioru, jaki znajdujemy w specyfikacji warunków zamówienia:
Niniejszym potwierdzamy dostawę:
1. Certyfikatu Licencji producenta oprogramowania Oracle, Certyfikatu usługi ATiK – producenta oprogramowania Oracle, Umowy i Licencji (forma papierowa), dających prawo do korzystania przez Nabywcę z ponizszych produktów:
Oracle Partitioning Enterprise Edition Option – named user license – 600 szt.(…)
O żadnej równoważności nie ma w ogóle mowy w przetargu ogłoszonym 2 marca przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na Zakup licencji oprogramowania Oracle wraz z usługą wsparcia technicznego (ATiK).
W wymaganiach dotyczących umowy Zamawiający zamieszcza niezwykle konkretny zapis:
1. wykonawca oświadcza, że:
1). Producentem oprogramowania jest Oracle International Corporation z siedzibą 500 Oracle Parkway, Redwood City, California 94065 USA (…)
Na bazach Oracle opiera swoją pracę administracja wszystkich szczebli. Świadczy o tym np. przetarg ogłoszony 1 marca przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego na Zebranie, zorganizowanie w odpowiednie struktury danych i integracja danych obejmujących część województwa dolnośląskiego (146 arkuszy), w ciągłą bazę dla potrzeb „Bazy Danych Topograficznych (TBD)” oraz import bazy do struktur Oracle Spatial, albo kolejny – ogłoszony 26 lutego przez Starostwo Powiatowe w Wołowie – którego przedmiotem jest Dostawa oprogramowania bazy danych Oracle 11G wraz z licencją Standard Edition One i z asystą techniczną.
Jest to jedynie kilka wybranych przykładów – podobnych przetargów pojawia się bardzo wiele. Tymczasem przypomnijmy, że Policja po wielu latach korzystania z baz danych Oracle (co kosztowało do 40 mln zł rocznie) doszła do wniosku, że bardziej opłacalne – i bezpieczniejsze – jest zaprojektowanie własnego systemu, do którego posiadać będzie pełne prawa, i nie będzie skazana na systematyczne odnawianie licencji.
Uprzedzając komentarze w tonie “co w tym złego że chcą Oracle skoro od lat z tego korzystają i jest to sprawdzone rozwiązanie”, “kto wie czy budowa nowego systemu nie okazałaby się droższa” – warto zauważyć, że sposób, w jaki ogłaszane są te i inne przetargi świadczy o tym, że alternatywne rozwiązania w ogóle nie są brane pod uwagę. Czyli klasyczne “vendor lock-in” – uzależnienie od jednego producenta/dostawcy oprogramowania: tym razem nie od “giganta z Redmond” lecz od “giganta z Redwood”. A najczęściej od obu naraz.
_ _ _ _ _ _ _
Znalezione w serwisie PPP IT. Jest on prowadzony w ramach projektu Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania pt. “Prawidłowe i transparentne przetargi publiczne na narzędzia informatyczne”. Projekt jest realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.