Ostatnie dwudziestolecie bezsprzecznie jest nową erą w życiu ludzkości. Można rzec, że ogromna część naszego życia przeniosła się do świata wirtualnego. Zakupy, randki czy publikacja swoich osiągnięć w życiu prywatnym i zawodowym na portalach społecznościowych to codzienność. Wiele dziedzin ludzkiego życia zdołało się zdigitalizować w tak krótkim czasie, że dla osób starszych większość potocznych słów wirtualnego świata jest pojęciem abstrakcyjnym. Nikt kto korzysta z dobrodziejstw internetu nie będzie ani trochę zdziwiony, że pożyczyć pieniądze online też się da.
Gdzie można dostać pożyczkę przez internet?
Pożyczki online udzielane są przez banki oraz stosunkowo nowe, w porównaniu do instytucji bankowej, firmy pożyczkowe. Jest kilka drobnych różnic między pożyczeniem online w banku i pożyczaniem w firmie pozabankowej. Większość firm pożyczkowych funkcjonuje jedynie w internecie, w zdecydowanym przeciwieństwie do banków. Firma pożyczkowa stworzyła bardzo łatwy i sprawnie funkcjonujący system obsługi klienta, dzięki czemu nie fatyguje swojego klienta dalej niż do biurka, na którym stoi komputer lub do kieszeni, w której znajduje się smartfon. Jeżeli chcesz dowiedzieć się na jakiej zasadzie to funkcjonuje to tutaj sprawdzisz pozabankowe pożyczki online z kilkunastu firm oraz poznasz dodatkowe szczegóły. Banki niestety nie oferują takich wygód i nawet jeśli umożliwiają pełne wnioskowanie i weryfikację w online bankingu, to niestety klient musi pojawić się w placówce aby złożyć podpis na papierowej umowie o kredyt. Ponadto tak przyjazny system wnioskowania mają klienci stali danego banku, posiadający w nim od dłuższego czasu, konto osobiste.
Która pożyczka lepsza – w banku czy firmie pożyczkowej?
Okazuje się, że te niewielkie pożyczki do około 2 tys. złotych są zaciągane w Polsce tak samo często w bankach jak i instytucjach pozabankowych. Oczywiście większa część klientów firm pozabankowych nie mogłaby otrzymać kredytu bankowego nawet na tak niewielką kwotę. Dużą przewagą firm pozabankowych jest tutaj znacznie mniej rygorystyczna weryfikacja klientów. Ponieważ Polacy są często zadłużeni (część ma kredyty mieszkaniowe, część komorników) czego konsekwencją jest brak zdolności kredytowej wymaganej przez banki. Instytucje pożyczkowe znalazły więc niszę, która w Polsce szacowana jest na około 6 mln klientów.
Istotną różnicą, której nie da się nie zauważyć, jest cena. Bankowe kredyty są tańsze niż pożyczki pozabankowe. Powodem jest nieco większe ryzyko utracenia pożyczki przez firmę pożyczkową oraz znacznie większe podatki nałożone na pożyczkodawców w stosunku do podatku bankowego. Dzięki temu, że banki są niemal w ogóle nieopodatkowane, mogą pozwolić sobie na oferowanie klientom lepszych warunków.
Jak wygląda procedura wnioskowania o pożyczkę pozabankową?
Zanim klient zdecyduje się na pożyczkę, powinien zapoznać się z ofertami wszystkich firm, które legalnie działają w internecie. Weryfikację taką można przeprowadzić w rejestrze firm pożyczkowych. Ponad 100 takich firm zarejestrowanych jest na terenie naszego kraju. Przeszukiwanie wszystkich stron tych firm i notowanie ofert jest oczywiście zupełnie niepotrzebne, bowiem w zasięgu wszystkich klientów dostępne są darmowe porównywarki oraz rankingi pożyczek pozabankowych. Wystarczy na portalu pożyczkowym zaznaczyć kwotę jaką klient chce pożyczyć oraz okres spłaty. W ułamku sekundy narzędzie porównujące w kolejności od najtańszej do najdroższej, wyświetli całą listę firm. Następnie wystarczy kliknąć na guzik przekierowujący do formularza z danymi klienta. Ważne jest aby bezbłędnie wypełnić wniosek. W zależności od firmy, czasami pożyczkobiorcę czeka weryfikacja w BIK lub konieczność przedstawienia przychodu (z reguły nie ma znaczenia charakter dochodów – może to być renta, alimenty, praca na czarno itd.). Jeśli klient w danej firmie pożycza pierwszy raz, utworzone zostaje specjalnie konto online, dzięki któremu klient może monitorować status pożyczki czy kontaktować się z pożyczkodawcą. Aby uwiarygodnić swoje dane osobowe każdy klient musi dokonać wpłaty symbolicznego grosza lub złotówki na konto instytucji pożyczkowej przy pomocy swojego konta bankowego online (proszę pamiętać, że uczciwi pożyczkodawcy nigdy nie wymagają od swoich klientów przelewów na większe kwoty!). Dzięki temu przelewowi firma będzie miała komplet danych o kliencie. Na skrzynkę mailową klienta zostanie wysłana umowa, którą należy przeczytać przed zatwierdzeniem wniosku o pożyczkę. Reszta procedury to weryfikacja wniosku oraz poinformowanie klienta o decyzji. Jeśli pozytywna, wówczas pieniądze są już w drodze na konto pożyczkobiorcy. Okres oczekiwania na przelew zawiera się w przedziale 15 minut – 2 dni robocze. Każdy klient, któremu odmówiono pożyczki może dowiedzieć się z jakich powodów spotkał się z odmową.
Na co szczególnie zaciągane są pożyczki online?
Firma PwC podjęła się szczegółowej analizy potrzeb klientów rynku pożyczek pozabankowych. Na celownik wzięto dokładnie powody, dla których pożyczane są pieniądze. Firmom zlecono ankietowanie klientów, następnie dane zebrano i poddano analizie. Z opracowania wynika, że głównymi powodami, dla których decydują się na pożyczkę są bieżące wydatki (rachunki, czynsz), remont mieszkania, naprawa samochodu, nowy sprzęt AGD czy RTV. Zdecydowanie rzadziej są to podróże czy inne dobra, które nie zaliczają się do wydatków pierwszej potrzeby.
Świetlista przyszłość pożyczek pozabankowych
Wszystko wskazuje na to, że pożyczanie pozabankowe ma przed sobą lata świetności. Proste procedury, łatwość pożyczenia, niskie wymagania i przyzwoite kwoty z pewnością będą nadal kusić potrzebujące osoby. Banki czeka wiele wyrzeczeń jeżeli zdecydują się na bezpośrednie konkurowanie w internetowej przestrzeni szybkich pożyczek.