W ramach projektu Prawidłowe Przetargi Publiczne IT Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania wystosowała dwa kolejne pisma interwencyjne w sprawie przetargów ogłaszanych z naruszeniem przepisów Prawa zamówień publicznych. W ramach pierwszego przetargu Ministerstwo Finansów przeznacza 35 mln zł na umowę Microsoft Select, w drugim – chodzi nie tylko o niezgodność z paragrafami Pzp, ale także o dyskusyjną skuteczność walki z wykluczeniem cyfrowym za pomocą komercyjnego oprogramowania.
Pierwsza interwencja dotyczy przetargu (nr. 93807-2010) ogłoszonego 26 marca br. przez Ministerstwo Finansów. Jego opis informuje nas, że celem przetargu jest nabycie licencji oprogramowania Microsoft w ramach umowy ramowej SELECT co spowoduje przystąpienie Zamawiającego do Umowy Microsoft Select nr 80S60033 z dnia 20 stycznia 2003 r. zawartej pomiędzy Ministrem Nauki, Przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych a Microsoft Ireland Operations Limited B.V., spółką prawa irlandzkiego. Oprogramowanie przeznaczone jest dla Ministerstwa oraz jednostek mu podlegających: Izb Skarbowych, Urzędów Kontroli Skarbowej oraz Izb Celnych. Szacowana wartość zamówienia to 35 mln zł. Co więcej, jak czytamy w SIWZ, opublikowanej na stronach Ministerstwa, Wykonawca zobowiązany będzie odsprzedać licencje oprogramowania Microsoft, w taki sposób, aby Zamawiający był uprawniony do korzystania z oprogramowania Microsoft przez 15 lat – mamy więc do czynienia z vendor lock-in nie tylko na wielką skalę ale i w dalekiej perspektywie czasowej.
W tej sprawie zostało wystosowane pismo interwencyjne, z którego treścią można zapoznać się tutaj. Ze względu na ogromną skalę tego przetargu i dalekosiężne skutki nie tylko dla Zamawiającego, ale również instytucji mu podlegających, został również złożony wniosek do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w sprawie wszczęcia i przeprowadzenia kontroli doraźnej w sprawie organizacji tego zamówienia.
Druga interwencja została podjęta w sprawie przetargu (nr 78251 – 2010) Miasta i Gminy Chocianów na 40 zestawów komputerowych składających się z komputera i monitora wraz z systemem operacyjnym, oprogramowaniem biurowym oraz programem filtrującym w ramach projektu – Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion w Gminie Chocianów. Komputery mają byc wyposażone w Microsoft Windows 7 Professional PL 32-bit, zainstalowany system operacyjny niewymagający aktywacji w firmie Microsoft za pomocą telefonu lub Internetu. W tym przypadku Fundacja zwraca uwagę nie tylko na niezgodność wskazania z nazwy zamawianego oprogramowania z ustawą Prawo zamówień publicznych, ale także na co najmniej dyskusyjną skuteczności walki z wykluczeniem cyfrowym za pomocą dostarczania niezamożnym rodzinom komputerów z komercyjnym oprogramowaniem, zamiast uświadamiania im, że mają duży wybór ogólnodostępnych, bezpłatnych rozwiązań, i nauki korzystania ich bogatej oferty.
W ramach programów typu eInclusion (walka z wykluczeniem cyfrowym) gminy zamawiają komputery z oprogramowaniem i bezpłatnie udostępniają je na okres kilku lat wytypowanym wcześniej rodzinom, zagrożonym wykluczeniem społecznym. Problem polega na tym, że z reguły komputery te wyposażone są w system operacyjny MS Windows, więc po zakończeniu okresu dzierżawy rodziny objęte projektem staną przed koniecznością zakupu własnego sprzętu – a zarazem zakupu tego własnie systemu, gdyż o istnieniu innych po prosu nie będą wiedzieć, nie mówiąc o umiejętności obsługi. Tymczasem, zdaniem Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania, przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu powinno polegać na edukacji w zakresie wykorzystania wolnego, ogólnodostępnego oprogramowania – tym bardziej, że zarówno pod względem różnorodności oferowanych aplikacji, jak i poziomu trudności obsługi, jest ono w stanie całkowicie zaspokoić potrzeby i oczekiwania domowych użytkowników.
Z treścią pisma interwencyjnego, przygotowanego – jak i poprzednie – we współpracy z kancelarią prawną Rafała Malujdy, można zapoznać się tutaj
_ _ _ _ _ _ _
Znalezione w serwisie PPP IT. Jest on prowadzony w ramach projektu Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania pt. “Prawidłowe i transparentne przetargi publiczne na narzędzia informatyczne”. Projekt jest realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.