W Polsce od lat notuje się ogromną ilość nieprawidłowo ogłaszanych i rozstrzyganych zamówień publicznych na oprogramowanie komputerowe. Wynika to także z faktu, iż przetargi na narzędzia informatyczne są specyficzne, a w trakcie ich konstruowania niezbędna jest dodatkowa, często specjalistyczna wiedza informatyczna. Kolejne władze, choć problem zauważają, nie radzą sobie z rozwiązaniem tego problemu.
Problem leży w dużych opóźnieniach związanych z opracowywaniem i wdrażaniem rozwiązań prawnych regulujących to zagadnienie, a także niechęci urzędników do zmiany wieloletnich nawyków, przyzwyczajeń i w braku kompetencji urzędniczych. Ponadto podczas konstruowania w/w przetargów, Wolne i Otwarte Oprogramowanie jest często pomijane lub nie daje się szansy na składanie ofert równoważnych, zawierających rozwiązania oparte na liberalnych wolnych licencjach.
Dlatego też Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania (FWiOO), od października 2009 roku do końca września 2010 roku, będzie realizować projekt pt. „Prawidłowe i transparentne przetargi publiczne na narzędzia informatyczne”. Projekt ma zasięg ogólnopolski.
GŁÓWNYMI ZAŁOŻENIAMI PROJEKTU SĄ:
- Przeciwdziałanie negatywnym trendom w w/w zakresie poprzez:
- Monitorowanie zamówień publicznych na oprogramowanie i interweniowanie w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.
- Działania prewencyjne, polegające na:
- opracowaniu i udostępnieniu instytucjom rządowym i samorządowym materiałów informacyjnych nt. poprawnego konstruowania przetargów na narzędzia informatyczne,
- przeprowadzeniu pierwszego zewnętrznego ogólnopolskiego ilościowego i jakościowego badania nt. wykorzystywania i zapotrzebowania przez administrację rządowa na wolne i otwarte oprogramowanie,
- przygotowanie ekspertyzy (kalkulator zwrotu inwestycji, tzw. ROI) nt. wykorzystania oraz kosztów wdrożenia (dotyczy korzyści długo i krótkoterminowej z migracji na wolne i otwarte oprogramowanie w urzędzie państwowym), w przeliczeniu na jedno stanowisko komputerowe.
- Działania edukacyjne poprzez podniesienie kompetencji urzędniczych na terenie całego kraju, kluczowych w procesie konstruowania przetargów na oprogramowanie. W trakcie cyklu zamkniętych szkoleń dla pracowników urzędów, praktycy IT, specjaliści ds. przetargów publicznych i prawa, przekazywać będą wiedzę z zakresu prawidłowego konstruowania przetargów, zalet wolnego i otwartego oprogramowania oraz prawnych aspektów dotyczących jego wdrażania i stosowania.
- Uczynienie działalności administracji centralnej i samorządowej transparentnej w zakresie realizacji przetargów na oprogramowanie.
- Zwiększenie świadomości społecznej w zakresie wagi problemu wskazanego w projekcie poprzez kampanie informacyjną oraz zaangażowanie obywateli do aktywnego uczestnictwa w projekcie.
Działania projektowe mają wyłącznie charakter współpracy i wsparcia jednostek administracji szczebla rządowego i samorządowego w ich bieżącej działalności.
Projekt będzie zrealizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.