Artykuł sponsorowany
Osoba zamawiająca stronę internetową zazwyczaj chce uzyskać produkt, który będzie na czasie, który będzie funkcjonalny i przyjazny użytkownikowi. W praktyce jednak okazuje się, że aby faktycznie taka strona mogła powstać- konieczna jest specjalistyczna wiedza i umiejętności, a także współpraca wielu specjalistów, zarówno tych od marketingu, grafiki jak i samego programowania. Zastanawiając się, jak zrobić stronę internetową, przedsiębiorca ma tak naprawdę dwie możliwości: wykonanie jej w tańszej wersji na darmowych, ogólnodostępnym silniku lub też projektowanie jej od początku do końca pod klucz na autorskim systemie CMS. Wysyłając zapytania o wycenę za pewne szybko zorientujemy się, że oferty deweloperów będą właśnie zbliżone albo do jednej albo do drugiej z tych opcji, co dodatkowo mocno różnicuje ceny za projektowanie stron internetowych. Na którą z tych opcji najlepiej się zdecydować?
Strony na zamówienie, czyli autorskie systemy CMS
Ten autorski system zarządzania treścią to po prostu aplikacja, którą dana firma programuje, aby potem po jej odpowiednim dostosowaniu móc sprzedawać ją swoim klientom. Ze względu na fakt, że tylko wąskie grono klientów posiada stronę opartą właśnie o taki system, jest on znacznie bezpieczniejszy od darmowego silnika CMS, do kodu którego wszyscy mają dostęp. To, jak taki autorski CMS będzie wyglądał zależy od samej firmy, która go opracowuje, a więc od tego, co w nim zaplanują programiści. A jeśli można tutaj zaprojektować niemalże wszystko, na takie rozwiązanie bardzo często decydują się firmy, które chcą mieć na stronie elementy wykraczające poza standardową stronę-wizytówkę firmy. Może to być panel użytkownika, jakaś gra lub aplikacja, konfigurator wyceny produktów, system rezerwacji czy jakaś bardziej zaawansowana wyszukiwarka. W przypadku wykonania strony z takimi elementami, konieczne jest projektowanie wszystkiego pod klucz, co też wpływa na wyższą cenę takiej aplikacji.
A co z darmowymi silnikami? One również sprawdzają się w praktyce!
Wbrew pozorom, ich stosowanie również jest uzasadnione i naprawdę ma sens. Jeśli firma nie potrzebuje żadnych zaawansowanych elementów na stronie i chciałaby uzyskać prostą, ale estetyczną i intuicyjną w obsłudze witrynę, zaprojektowanie jej na silniku WordPress naprawdę sprawdza się w praktyce i jest tańsze. Po zainstalowaniu silnika na serwerze pozostaje jego konfiguracja, a następnie wybór i dostosowanie szablonu. Niektórzy twierdzą, że problemem darmowych silników jest to, że dostępne na nich szablony graficzne są wykorzystywane przez wiele osób, a przez to nie są unikatowe. Tak naprawdę jednak- nie jest to do końca prawda, gdyż zawsze możemy kupić oryginalny szablon od jakiegoś grafika i podpiąć go pod silnik lub spróbować zaprojektować coś samemu. Dodatkowo, sam system CMS daje bardzo wiele różnych możliwości- czasem znacznie więcej od prostych, autorskich systemów CMS, gdzie niestety ilość tych funkcji bywa ograniczona. Bez wątpienia, jest to rozwiązanie dla firm, które chcą mieć prostą, estetyczną stronę i móc w wygodny sposób edytować na niej treści.