Artykuł partnera
Prosta spółka akcyjna jest nową formą prawną przedsiębiorstwa, która łączy w sobie zalety spółki akcyjnej (S.A.) oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp z o.o.). P.S.A. ma stanowić odpowiedź na zapotrzebowanie prężnie rozwijającej się branży startupów oraz fintech. Do tej pory chcąc założyć startup mieliśmy do wybory spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną, która jednak wymaga od nas wielu funduszy i spełnienia restrykcyjnych warunków. Gdy jednak pragniemy zarejestrować spółkę, która ma pozyskiwać fundusze na swój rozwój, do tej pory nie było to łatwe.
Założenie prostej spółki akcyjnej ma być stosunkowo mało kosztowne i proste, podobnie jak i samo funkcjonowanie czy proces likwidacji. P.S.A. to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla twórców startupów i fintechów.
Jakie są główne założenia P.S.A.?
Prosta spółka akcyjna to dla polskiej gospodarki wyjątkowo innowacyjne narzędzie. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest brak barier wyjścia. Rejestracja elektroniczna ma przebiegać szybko, nawet w ciągu 24 godzin. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, aby zarejestrować spółkę. Uproszczeniu i elektronizacji poddana zostanie znaczna część procedur. Uchwały będzie można podejmować np. w czasie wideokonferencji lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Do zalet tego rozwiązania należy też duża elastyczność oraz swoboda określania zasad działania spółki. Kapitał ludzki wykorzystywany ma być maksymalnie, włącznie z akcjami za prace i usługi. P.S.A. wiąże się też z łatwiejszym dysponowaniem środkami spółki. Struktura organów spółki jest nieskomplikowana, ze względu na możliwość powołania rady dyrektorów oraz brak obligatoryjnej rady nadzorczej. Dodatkową zaletą jest uproszczona likwidacja spółki. Czas potrzebny do jej przeprowadzenia został skrócony. Możliwe ma być także rozwiązanie spółki bez procesu likwidacji, za to poprzez przejęcie zobowiązań oraz majątku przez konkretnego akcjonariusza.
Od kiedy można rejestrować P.S.A.?
W polskim systemie prawnym, prosta spółka akcyjna będzie dostępna od 1 marca 2020 roku. Rozwiązanie to jest elementem pakietu “100 zmian dla firm”, realizowanym przez Ministerstwo Rozwoju oraz stanowiącym zestaw ułatwień dla przedsiębiorców. Rejestr elektroniczny akcjonariuszy ma być znacząco uproszczony. Może go prowadzić notariusz lub firma inwestycyjna. Dopuszczalna będzie nawet obsługa blockchainów, co stanowi dowód otwarcia na nowoczesne technologie. Prosta spółka akcyjna nie będzie posiadała statusu spółki akcyjnej, a tym samym nie musi spełniać różnych restrykcyjnych wymogów. Akcje nie będą notowane, jednak wciąż pozostaje możliwość przekształcenia P.S.A. w spółkę akcyjną oraz wejście na giełdę.
Prosta spółka akcyjna jako forma prawna dla startupu
Prosta spółka akcyjna jest rozwiązaniem bardzo nowoczesnym oraz przeznaczonym głównie dla startupów, które potrzebują zewnętrznego finansowania. Z P.S.A. mogą jednak z powodzeniem korzystać praktycznie wszystkie firmy. Tradycyjne ramy organizacyjne są dla wielu przedsiębiorstw zbyt skomplikowane i sztywne, ponieważ bazują na Kodeksie handlowym z 1934 roku. Celem wprowadzenia prostych spółek akcyjnych ma być zatem wzmocnienie pozycji startupów na polskim rynku, poprzez wzrost ich konkurencyjności oraz zahamowanie eksportu rodzimych pomysłów za granicę. Rozwiązania proponowane przez urząd mają umożliwić innowacyjnym przedsiębiorstwom łatwe założenie spółki, a następnie usprawnić pozyskiwanie kapitału niezbędnego do rozwoju działalności.
Więcej: https://keep-going.pl/