Od kilku miesięcy rozwija się niekomercyjny projekt pomiarów poziomu promieniowania, stworzony siłami wolontariuszy skupionych wokół środowiska BOINC.
Projekt powstał w oparciu o platformę przetwarzania rozproszonego BOINC powstałą na Uniwersytecie Berkeley i ma na celu bezpłatne, nieograniczone udostępnienie pomiarów wykonywanych przez wolontariuszy z całego świata w czasie niemal rzeczywistym (pomiary są publikowane z opóźnieniem nie większym niż 20 minut przy standardowych ustawieniach oprogramowania klienta BOINC).
Autorzy projektu skonstruowali samodzielnie detektor Geigera, dzięki czemu udało się ustalić jego cenę na poziomie nieosiągalnym dla komercyjnych dostawców, publikując jednocześnie jego pełną specyfikację jak również firmware kontrolera Attiny4313 użytego w projekcie.
Już teraz w systemie ciągłym pracuje ok. 60 czujników w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Belgii, Danii i Czechach, a ponad 200 dalszych jest obecnie w fazie produkcji.
Jako projekt niekomercyjny jest całkowicie utrzymywany ze środków prywatnych, jedynym kosztem wolontariuszy chcących wziąć udział w projekcie jest koszt czujnika, obecnie na poziomie 27 Euro.
Wszystkie pomiary są wyświetlane na bieżąco na mapie pod tym adresem.
Cały skład osób zajmujących się Radioactive@Home wywodzi się z drużyny BOINC@Poland będącej czołowym teamem w dziedzinie przetwarzania rozproszonego w Polsce.
Warto zauważyć, że jeden z administratorów projektu p. Sławomir 'TJM' Rzeźnicki jest również autorem projektu Enigma@Home zajmującym się rozszyfrowywaniem dotąd nieodczytanych wiadomości maszyny szyfrowej Enigma z okresu drugiej wojny światowej.
Oprogramowanie projektu (na licencji GPL) jest dostępne w wersji na systemy Linuks oraz Windows.