Rok temu badacze z Carnegie Mellon University pracujący pod kierownictwem profesora Luisa von Ahna stworzyli system reCAPTCHA, który wykorzystując mechanizmy odróżniania ludzi od maszyn na witrynach internetowych pomaga w rozpoznawaniu treści starych książek i pism, by przenieść je do postaci elektronicznej.
Teraz uczeni przedstawili efekty działania swojego programu, wdrożonego na przynajmniej kilkudziesięciu tysiącach witryn w Internecie. Okazuje się, że dzięki reCAPTCHA użytkownicy dokonują transkrypcji 160 książek dziennie, z ponad 99% dokładnością, mimo że większość z nich nie ma pojęcia, że uczestniczy tym samym w jakiejkolwiek użytecznej pracy.
Każdego dnia na łamach serwisów korzystających z tego systemu rozwiązuje się ponad 100 milionów testów CAPTCHA, a choć każdemu z użytkowników zajmuje to zaledwie kilka sekund, to przekłada się to setki tysięcy godzin ludzkiej pracy. Przez pierwszy rok działania systemu rozwiązano łącznie ponad 1,2 miliarda testów, co przełożyło się na odcyfrowanie 440 milionów słów i w konsekwencji ocalenie ponad 17600 książek.
Osoby zainteresowane wykorzystaniem projektu reCAPTCHA w swoim serwisie mogą zapoznać się z jego dokumentacją na reCAPTCHA Wiki oraz pobrać pliki instalacyjne pod adresem recaptcha.net/resources.html.