Artykuł sponsorowany
Neonowe oświetlenia reklamujące produkty i punkty usługowe w miastach miały swój złoty wiek w zeszłym stuleciu. Warszawa była rozświetlona już od czasów powojennych. W ostatnich latach ponownie możemy zaobserwować powracającą modę na neonowe reklamy.
Powstaje coraz więcej blogów poświęconych starym neonom, fora internetowe i dyskusyjne. W 2009 roku został nakręcony film opowiadający historię człowieka, który od lat 60-tych ubiegłego stulecia zarabia na naprawach i konserwacjach oświetlenia i reklam neonowych.
W dużych miastach możemy zauważyć ogromną falę nowej mody nawiązującej style do lat 60-tych i 70-tych. Fascynacja rozpoczęła się od powrotu do płyt winylowych oraz mody rodem z PRL-u. W Łodzi powstało zagłębie knajpek OFF PIOTRKOWSKA, gdzie klubokawiarnie, puby i restauracyjki z ogródkami są stylizowane designem z czasów PRL-u. Meble, dodatki, plakaty, karty menu oraz nazwy samych lokali nawiązują do ubiegłych lat. Neony również stają się coraz bardziej popularne w przestrzeni miejskiej i rozświetlają uliczki polskich miast.
W Łodzi powstały kolejne neony dzięki akcji artystów i realizatorów słynnego już na całą Polskę Festiwalu Światła, który odbywa się w tym mieście jesienią. Łodzianie nadal czekają na odrestaurowanie słynnego dworcowego neonu, który został zdemontowany na czas generalnego remontu dworca fabrycznego i czeka na swoje nowe miejsce w przestrzeni miasta.

Źródło: http://lodz.wyborcza.pl/lodz/1,35153,16508103,Neon_z_dworca_Lodz_Fabryczna_zawisnie_na_Traugutta_.html
Dowodem na ożywione zainteresowanie starą modą jest otwarcie Muzeum Neonów w Warszawie. Coraz więcej słyszy się akcji mających na celu ratowanie lub odtwarzanie starych reklam i neonów, które nie tylko były reklamą świetlną produktu czy lokalu usługowego, ale stawały się niejako drogowskazem lub punkami orientacyjnymi na mapie większych miast.
Takimi znanymi w całej Polsce neonami jest odrestaurowany już neon na dworcu PKP w Zakopanym

źródło:http://www.watra.pl/zakopane/wiadomosci/2015/06/15/neon-na-dworcu-pkp-w-zakopanem-znow-swieci
We Wrocławiu powstało artystyczne podwórko dla turystów i mieszkańców, które rozświetla przestrzeń miejską od zmierzchu do świtu. Przedstawia historię miasta w poświacie neonowych lamp. Otwarcie neonowego podwórka spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i pozytywnym przyjęciem przez mieszkańców. Za wszystkim stoi kolejna organizacja Galeria Neon Side, zrzeszająca ludzi, którzy chcą ratować stare i piękne neony sprzed lat. Podobnie jak w przypadku zagłębia klubokawiarni OFF PIOTRKOWSKA, wrocławska Klubogaleria została urządzona meblami i dekoracjami z lat 60-tych, neony rozświetlają wnętrze pomieszczenia jak i całe podwórko.

Źródło: http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/51,35771,16971659.html?i=9
Trend utrzymuje się już od kilku lat. Przynajmniej raz w miesięcy gdzieś na łamach lokalnych portali i gazet możemy przeczytać, że skończyły się pracę nad odrestaurowaniem starego neonu lub odtworzeniem tych już bezpowrotnie zniszczonych.
W obliczu dzisiejszej technologii oraz masowej produkcji reklamy świetlnej okazuje się, że tęsknimy do niepowtarzalnych i unikatowych form. Neony były jedyne w swoim rodzaju. Jeden neon był unikatowy i charakterystyczny tylko dla tego jednego miejsca, w którym się znajdował. To dziś znów urzeka. Ręcznie wykonywane neony są wyjątkowe i dopracowane, często powstają na bazie projektów artystycznych.

źródło: http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/lodzkich-neonow-czar-zdjecia,2815548,artgal,t,id,tm.html