Koncern medialny Thomson Reuters złożył w sądzie pozew przeciwko dwóm naukowcom z działającego w mieście Fairfax (stan Wirginia) Uniwersytetu George’a Masona, żądając odszkodowania 10 mln dolarów rocznie. Przyczyną pozwu było stworzenie przez obu badaczy opensource’owej aplikacji bibliograficznej, która konkurowała z komercyjnym rozwiązaniem Reutersa.
Zotero jest wolnym i darmowym programem, z którego korzysta obecnie około miliona osób. Bardzo nie podoba się to firmie Thomson Reuters – gigantowi informacyjnemu, który prowadzi agencję prasową, zajmuje się także branżą zdrowotną, prawną oraz doradztwem podatkowym. Korporacja zarzuca obu badaczom wyrządzenie firmie „nieodwracalnych szkód” poprzez „niszczenie bazy użytkowników”.
Thomson udostępnia bowiem własne rozwiązanie katalogujące i bibliograficzne – aplikację o nazwie EndNote. Najnowsza beta rozszerzenia Zotero pozwala na konwersję komercyjnego formatu EndNote do darmowego standardu obsługiwanego przez program Cohena i Takatsa. Thomson domaga się wstrzymania dystrybucji programu. Twierdzi, że uniwersytet rozłożył na czynniki pierwsze płatny program, a następnie – metodą odwrotnej inżynierii – stworzył własne rozwiązanie. W Stanach Zjednoczonych używanie metod odwrotnej inżynierii jest nielegalne na mocy ustawy DMCA.