Współpracując w ramach Śląskiego Klastra ICT instytut badawczy ITI EMAG i firmy klastra skomercjalizowały powstały w ramach 7 Programu Ramowego system do zarządzania ciągłością działania i analizy ryzyka OSCAD (Otwarty, Szkieletowy System Zarządzania Ciągłością Działania). Obecnie opracowana wersja dziedzinowa oferuje rozwiązania dla administracji. Jest to narzędzie zgodne z normami ISO 23301 i 27001, które łatwo pozwala wdrożyć i utrzymać system zarządzania ciągłością działania i bezpieczeństwem informacji.
Przed skomercjalizowaniem system przeszedł testy m.in. podczas zawodów Formuły 1 w Walencji, gdzie został wykorzystany do analizy czynników ryzyka podczas organizacji imprezy masowej. Obecnie opracowane wersje dziedzinowe oferują rozwiązania dla przedsiębiorstw, szpitali, logistyki oraz branży wod-kan.
Amerykańskie badania pokazują, że ponad 69% procent przedsiębiorstw nie ma wystarczających mechanizmów zachowania ciągłości działania. W przypadku klęski naturalnej przerwa w funkcjonowaniu kluczowych dla biznesu procesów, spowoduje, że od 50 do 80% przedsiębiorstw zniknie z rynku natychmiast lub utraci zdolność działania w przeciągu 24 miesięcy.
W Polsce nie przeprowadzono analogicznych badań, jedna co jakiś czas można zaobserwować jak firmy i przedsiębiorcy reagują w wypadku katastrof naturalnych i innych nieprzewidzianych sytuacji. Warto tu wymienić wybuch islandzkiego wulkanu wiosną 2010 roku, którego pyły na dłuższy czas wstrzymały połączenia lotnicze nad Europą. Już po kilku dniach głośnym tematem stały się możliwe bankructwa linii lotniczych. Jako inne przykłady można podać awarie PKP Intercity w grudniu 2014 r. podczas zmiany systemu sprzedaży biletów, czy problemy PKW podczas liczenia głosów.
By być przygotowanym do działania w przypadku wystąpienia skrajnych sytuacji eksperci Śląskiego Klastra ICT rekomendują firmom i przedsiębiorcom stosowanie systemu zarządzania ciągłością działania.
Śląski Klaster ICT jest jedną z najprężniej działających, oddolnych inicjatyw wspierających rozwój e-przedsiębiorczości i e-usług w administracji w województwie śląskim. Swoją działalność zapoczątkował w 2009 w Bielsku-Białej, w 2012 roku jego siedziba została przeniesiona do Katowic. Klaster prowadzi działalność informacyjną, handlową oraz doradczą skupiając przedsiębiorców związanych z ICT. Więcej informacji o klastrze można znaleźć pod tym linkiem.
Informacja prasowa