Podbój kosmosu prędzej czy później wymknie się z rąk wielkich korporacji oraz jednostek rządowych. Kolejny krok w tę stronę zrobiła firma PocketQube.
Zespół pasjonatów odpowiedzialny za stworzenie mikrosatelity PocketQube postanowił udostępnić to malutkie urządzenie do powszechnego użytku. Na stronie projektu pojawił się sklep, w którym udostępniono zestawy do samodzielnego montażu urządzenia.
PocketQube można mieć już za kilka tysięcy dolarów, kupujący otrzyma w paczce niemal wszystko, co jest potrzebne do stworzenia w pełni funkcjonalnego satelity. W zestawie znajdziemy szkieletową obudowę, płytkę odpowiedzialną za komunikację radiową, płytkę Labsat, która kontroluje pracę wszystkich podzespołów oraz mikroskopijny komputer do obsługi całego oprogramowania. W sprzedaży są trzy wersje satelity o różnych wymiarach, których cena waha się od 5999 do 6299 dolarów. Do tego trzeba dodać jeszcze koszt paneli słonecznych, a to wydatek rzędu 4999 do 14999 dolarów.
Mikrosatelita PocketQubet sprawdzi się zarówno w rękach uniwersytetów, grup hobbystów jak i mniejszych firm, które chciałyby prowadzić własne badania w przestrzeni kosmicznej. Ale na samym zakupie sprzętu nie kończą się wydatki, jakie trzeba będzie ponieść, nie można zapomnieć o kosztach wystrzelenia oprzyrządowania w kosmos. Zespół PocketQubet gwarantuje pomoc w znalezieniu partnerów do umieszczenia mikrosatelity na orbicie.