Artykuł sponsorowany
Serwerem nazywamy program (standardowy komputer lub mocniejszą maszynę) świadczący usługi na rzecz innych programów, które korzystają z połączonych w sieć komputerów. Serwer obliczeniowy to superkomputer, który działa praktycznie nieprzerwanie i przetwarza wyjątkowo duże ilości danych.
Dowiedz się więcej o serwerach obliczeniowych, poznaj ich zastosowanie oraz mechanizm ich działania.
Klaster obliczeniowy
Klaster obliczeniowy to specyficzny system tworzący zintegrowane środowisko informatyczne. Łączy on w sobie właśnie serwery obliczeniowe – urządzenia wysokiej klasy, zwykle wykorzystujące GNU/Linux. Taka charakterystyczna sieć pozwala na bardzo zaawansowane obliczenia, wykonywanie programów wielowątkowych i wykorzystywanie wysokiej mocy obliczeniowej w celach naukowych.
Pozostałe zastosowania serwerów obliczeniowych
Oprócz tego, że wspomniane klastery wykorzystuje się w imię nauki, serwer obliczeniowy jest także przydatny do wykonywania szeregu innych czynności. Poniżej przedstawiamy listę przykładowych zastosowań superkomputerów zdolnych do prowadzenia obliczeń BIG DATA:
- serwer obliczeniowy może przetwarzać bardzo duże pakiety danych,
- jest w stanie funkcjonować jako serwer firmowy 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu,
- potrafi renderować/przedstawiać graficzne projekty i działać jak bardzo wydajna stacja graficzna,
- serwer obliczeniowy może również służyć jako sprzęt potwierdzający (i chroniący) transakcje w sieciach opartych o tzw. Blockchain,
- dzięki niemu da się wydobywać najpopularniejsze rodzaje kryptowalut (AltCoinów, a więc alternatyw dla Bitcoinów, takich jak Zcash, Monero czy Ethereum).
Zobacz też: https://retesly.pl/serwer-obliczeniowy/
Obsługa serwerów obliczeniowych
Zarówno software, jak i hardware serwera obliczeniowego są zoptymalizowane i skonfigurowane w taki sposób, żeby maszyna była w stanie prowadzić ciężkie obliczenia. Przed wypuszczeniem na rynek każdy porządny superkomputer poddawany jest wymagającym testom sprawnościowym. Klient zamawiający serwer obliczeniowy otrzymuje produkt w standardzie „plug&play”; wszystko, co trzeba zrobić, to podłączyć maszynę do prądu i internetu, po czym od razu można rozpoczynać pracę. Komputer jest praktycznie bezobsługowy – wystarczy go skonfigurować w taki sposób, żeby dało się nim sterować z dowolnego urządzenia przenośnego i z każdego miejsca na ziemi.
Wybierając model serwera obliczeniowego, zwróć uwagę na mocny zasilacz o wysokiej energoefektywnej klasie, który zapewni stabilną pracę kart graficznych nawet przy dużych obciążeniach. Równie ważna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza oraz zachowanie optymalnych odległości pomiędzy kartami graficznymi – dzięki temu sprzęt pracuje ciszej, wydajniej i… dłużej. Serwer obliczeniowy powinien posiadać dobrze spasowane podzespoły i być wysoce konfigurowalny, a przez to wielozadaniowy.
Artykuł przygotowany dzięki współpracy z serwisem komputerowym Retesly