Artykuł sponsorowany
W każdej firmie warto zadbać o ograniczenie zbędnych kosztów, aby dzięki temu móc inwestować w kluczowe i najbardziej dochodowe obszary. Skuteczna optymalizacja w tym zakresie jest jednak możliwa jedynie po bardzo wnikliwym przeanalizowaniu całej mapy wydatków. Pamiętajmy przy tym, że oszczędności nie powinny dotknąć bezpośrednio pracowników, ponieważ to oni stanowią o sile przedsiębiorstwa.
Profesjonalne zarządzanie finansami to klucz do sukcesu
Właściwe zarządzanie finansami przedsiębiorstwa jest sprawą kluczową z perspektywy jego rozwoju. Dlatego też zadanie to najlepiej powierzyć specjalistom z zewnątrz, którzy doskonale znają się na wszelkich mechanizmach związanych z efektywnym ograniczaniem wydatków. Doskonałym przykładem jest choćby ta firma doradcza: http://optibuy.com/doradztwo/optymalizacja-kosztow/. Zatrudnienia w niej specjaliści dokonują najpierw audytu, a następnie sporządzają precyzyjny raport obejmujący propozycje wszystkich działań optymalizujących, których celem jest uzyskanie obniżenia kosztów w określonych obszarach działalności. Dopiero w dalszej kolejności wdrażają w organizacji konkretny program optymalizacyjny, zmierzający do zbudowania długoterminowej strategii. Co więcej, po zakończeniu tego procesu następuje monitorowanie efektów i analiza całego programu.
Kilka przydatnych wskazówek
Optymalizacja kosztów może dotyczyć różnych sfer działalności przedsiębiorstwa. Jednym ze sposobów na zmniejszenie wydatków jest negocjowanie stawek z dostawcami podstawowych mediów – np. energii elektrycznej czy wody. Dzięki temu można bowiem zaoszczędzić nawet kilkanaście procent na comiesięcznym rachunku. Ponadto warto zweryfikować, czy mnogość rozwiązań stosowanych w firmie przypadkiem nie komplikuje i nie spowalnia jej funkcjonowania. Mowa tutaj m.in. o oprogramowaniu i liczbie aplikacji używanych przez pracowników. Inne skuteczne sposoby na optymalizację kosztów to:
- zamiana faktur i innych dokumentów papierowych na wersje cyfrowe (dodatkowa korzyść to pozytywny wpływ na środowisko naturalne)
- wymiana zwykłych drukarek na jeden model sieciowy, co pozwoli ograniczyć wydatki na tonery i papier
- jeśli przestrzeń do pracy jest zbyt duża, to warto zrezygnować z dotychczasowego lokalu na rzecz mniejszego
- wprowadzenie coworkingu (wykonywanie obowiązków przez pracowników poza biurem) jako wiodącego modelu pracy w przedsiębiorstwie, co daje możliwość łatwego zaoszczędzenia na kosztach biurowych
- ograniczenie liczby sprzętów podpiętych do sieci i nakłonienie podwładnych do dbania o racjonalne korzystanie z prądu (np. poprzez gaszenie niepotrzebnych źródeł światła czy wyłączanie komputerów w trakcie przerwy)
- wymiana żarówek tradycyjnych na wersje LED-owe, czyli energooszczędne