Artykuł partnera
Nie będzie wielkim odkryciem, gdy powiemy, że w każdej epoce zachodzą zmiany, może nie rewolucyjne, które wywracają świat do góry nogami, ale takie, obok których nie można przejść obojętnie. Nie można, bo wpływają na każdy aspekt życia. Tak jest i dzisiaj, i chociaż żyjemy sobie spokojnie, nie musimy walczyć, bo wojna jest daleko od naszych granic, nie jesteśmy – jak nasi przodkowie – zmuszani do heroicznych czynów i trudnych wyborów, to mamy inne, o wiele mniejsze dylematy, na przykład te dotyczące wyboru smartfona. Może i banalne, ale tylko na pozór. Na szczęście wystarczy znać kilka kluczowych informacji, by wybrać mądrze.
Jaki wybrać wyświetlacz?
Dostępne są trzy główne rodzaje wyświetlaczy, a mianowicie AMOLED, IPS LCD oraz TFT LCD. W tej rywalizacji trzeba przyznać, że AMOLED wygrywa, bo zapewnia najlepsze, najbardziej nasycone kolory, ale niestety – co nie dziwi – takie wyświetlacze znajdziemy tylko w najdroższych smartfonach. Najpopularniejsze zaś są ekrany IPS, nie tak dobre, jak AMOLED, ale solidne, zapewniają dobry kontrast, jasność, jak i szerokość kątów widzenia. Występują na przykład w takich porządnych telefonach jak LG g6. Najgorzej wypadają matryce TFT, dlatego też znajdziemy je przeważnie w tańszych modelach.
Jak duży powinien być ekran?
Tutaj wszystko zależy od indywidualnych preferencji, bo generalnie przedział jest szeroki – od około 4 cali do 6,44 cala. Wiadomo, że mniejszy model zapewnia większą mobilność, ale za to na dużym bez problemu pooglądamy filmy czy pogramy. Musimy pomyśleć, na czym nam zależy i czego oczekujemy od smartfona w tym zakresie.
Serce smartfona, czyli procesor
Nie ma tu jednego sprawdzonego rozwiązania, choć oczywiście lepiej zainwestować w to, co jest obiektywnie lepsze. Pod tym wgzlędem swietnie wypadają układy Qualcomm Snapdrago czy MediaTek. Zdarza się jednak też, że niektórzy producenci tworzą swoje własne autorskie konstrukcje. Przeważnie procesory są ośmiordzeniowe, bo zapewniają bezproblemowe granie w gry czy oglądanie filmów w jakości HD.
Jaka powinna być pojemność?
Mowa tu oczywiście o pamięci RAM. Nie ma tu zaskoczenia, bo im więcej tej pamięci, tym lepsza, bardziej płynna praca systemu. To również lepsza wielozadaniowość. Budżetowe sprzęty mają najczęściej około 2 GB RAM, ale te już z wyższej półki powinny mieć około 3-4 GB RAM. Flagowce, rzecz jasna, jeszcze więcej.
Co jeszcze jestważne?
Powyżej wymieniliśmy najważniejsze parametry, na które koniecznie trzeba zwracać uwagę, jeśli chcemy, aby nasz smartfon był naprawdę soliny. Poza tym jednak istotne są też takie parametry, jak:
l system operacyjny – do wyboru mamy tu Android i iOS. Ten pierwszy jest bardziej powszechny, ma go większość telefonów. Drug jest zainstalowany jedynie na droższych, bardziej elitarnych produktach firmy Apple;
l bateria – nawet najlepszy smartfon może mieć dość słaby akumulator, a to przecież bardzo ważne, bo jak co chwila będziemy musieli go ładować, to raczej nie będziemy tym faktem uszczęśliwieni;
l aparat – to obecnie coś oczywistego, a wielu ludzi specjalnie kupuje smartfon, żeby robić nim zdjęcia. Jeśli chcemy, aby był solidny, zwracajmy uwagę na rozdzielczość zastosowanej matrycy (Mpix), ale też ważne są takie kwestie, jak wielkość matrycy i jasność obiektywu.