Każdy jest w stanie sprawdzić prędkość swojego łącza w ciągu kilkunastu sekund. Podpowiadamy, jak to zrobić i tłumaczymy, co oznaczają otrzymane wartości.
Na komputerze i na smartfonie
Jeśli pragniemy zweryfikować prędkość naszego łącza na komputerze stacjonarnym czy laptopie, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowych testerów. Jeśli zaś potrzebujemy sprawdzić szybkość przy użyciu smartfona lub tabletu, poszukajmy aplikacji posiadającej w nazwie speed test. Wykonanie testu jest bardzo łatwe i wymaga jedynie krótkiej chwili.
Jak się przygotować do wykonania speed testu?
Zanim zaczniemy badać prędkość naszego łącza, obowiązkowo powinniśmy zatroszczyć się o to, aby w danej chwili żaden inny program nie pobierał lub nie wysyłał danych (zarówno na naszym komputerze czy smartfonie, jak i na wszystkich innych urządzeniach podpiętych do tej samej sieci domowej). W przeciwnym razie wynik testu będzie istotnie zaniżony.
Prędkość pobierania a prędkość wysyłania
Otrzymawszy rezultaty testu prędkości łącza, zapewne szybko zdamy sobie sprawę, że mamy przed oczami trzy różne wartości. Pierwszą z nich jest zwykle szybkość pobierania danych z Internetu, drugą zaś szybkość ich wysyłania. Trzeci wynik to opóźnienie, częściej określane jako ping, mówiące nam ile milisekund musi minąć, zanim nasz komputer skomunikuje się z zewnętrznym serwerem.
Ich omawianie zacznijmy od wyjaśnienia pewnej kwestii – w przypadku domowego łącza internetowego, prędkość pobierania danych jest niemal zawsze wyraźnie wyższa (nawet dziesięciokrotnie) od prędkości ich wysyłania. Jest to sytuacja najzupełniej normalna i uzasadniona. Przeciętny użytkownik odbiera bowiem z Internetu o wiele więcej danych niż wysyła.
Możemy to zaobserwować już na przykładzie odwiedzenia jakiejkolwiek strony internetowej. Nasz komputer komunikuje się wtedy z serwerem, przesyłając krótkie żądanie. Otrzymana odpowiedź jest już o wiele dłuższa, bo zawiera całą stronę internetową, łącznie z obrazkami czy umieszczonymi na niej filmikami. Inny przykład: słuchając przez Internet muzyki czy oglądając popularne w ostatnich latach transmisje na żywo, cały czas niemal wyłącznie pobieramy dane.
Prędkość to nie wszystko
Wspomnieliśmy wyżej, iż prędkości pobierania i wysyłania to nie jedyne wartości, jakich dostarcza nam speed test. Trzecią jest opóźnienie (ping), które ma ogromne znaczenie w grach online (szczególnie tych o szybkiej, dynamicznej rozgrywce, gdzie bardzo dużą rolę odgrywa czas reakcji gracza). Na koniec, pamiętajmy – im mniejszy im ping, tym lepiej (nie na odwrót).
Artykuł partnera