Ubuntu Edge, czyli powiew świeżości w smartfonowym wyścigu zbrojeń. Canonical przy pomocy społeczności (darczyńców) próbuje stworzyć smartfon, który pozwoli uruchamiać pełną biurkową wersję Ubuntu.
Nudny wakacyjny sezon ogórkowy został dość niespodziewanie urozmaicony przez nowy pomysł Canonical (twórców Ubuntu) – super wypasiony smartfon Ubuntu Edge.
Pomysł jest dość rewolucyjny i w skrócie sprowadza się do następujących elementów:
– Canonical chce stworzyć smartfon mający być Ferrari wśród telefonów. Ma się to udać dzięki małej liczbie planowanych urządzeń (40000). Dzięki temu będzie można użyć technologii, po które na razie nie sięgają giganci (np. ze względu na brak wydajnych linii produkcyjnych).
– Całkowite koszty produkcji mają się opierać na zbiórce publicznej prowadzonej na Indiegogo. Według kalkulacji Canonical koszt produkcji wyniesie 32mln USD za 40000 egzemplarzy, czyli mniej więcej 800 USD za jeden smartfon.
– Canonical postawiło wszystko na jedną kartę i postanowiło zebrać całą potrzebą kwotę w ciągu 30 dni. Jeżeli to się nie uda, wszystkie osoby, które zaangażowały się w projekt otrzymają zwrot wszystkich wpłaconych pieniędzy i projekt przejdzie do historii.
– Cała zebrana kwota ma być przeznaczona na produkcję zamówionych urządzeń, wiec w tym sensie nie jest to projekt komercyjny (nie ma doli dla Canonical). Oczywiście jest to natomiast pomysł na promocję Ubuntu Touch.
– Mark Shuttleworth (założyciel Canonical) wyraźnie podkreśla, że Canonical nie zamierza być producentem telefonów, więc Ubuntu Edge nie ma nic wspólnego z planami stworzenia komercyjnego smartfona. Nie będzie innego sposobu na kupienie urządzenia niż zaangażowanie się teraz w finansowanie projektu.
– Smartfon ma pracować pod kontrolą Ubuntu mobile/Android (dual boot). No i najciekawsza funkcja – po podłączeniu do monitora (przez hdmi) na smartfonie będzie można uruchomić pełną wersję Ubuntu. Ma to więc być pierwszy pełnoprawny PC-et w komórce.
– Jeżeli chodzi o hardware, to między innymi ma być: 4GB RAM+128GB pamięci, akumulator silikonowo-anodowy, ekran z szafirowego szkła. Więcej szczegółów np. na stronie Wikipedii
– Jeżeli projekt wypali to planowane są kolejne edycje – kolejna w okolicach 2015. W takiej sytuacji specyfikacje kolejnych urządzeń będą w dużej mierze tworzone w oparciu o opinie ‘społeczności’ (składkowiczów).
Na koniec kilka linków.
Strona projektu Ubuntu Edge
Model 3D smartfonu
Ubuntu dla Androida w akcji