Gwałtowny wzrost zainteresowania urządzeniami do noszenia będzie miał według Cisco istotny wpływ na wygląd rynku mobilnego.
Według ekspertów z Cisco, do 2019 roku na rynku będzie funkcjonować 578 milionów urządzeń do noszenia. To spory skok w stosunku do obecnej sytuacji, gdy ze sprzętów tego rodzaju korzysta 109 milionów użytkowników. Chociaż wzrost liczby urządzeń będzie pięciokrotny, agencja przewiduje, że ilość przesyłanych danych wzrośnie aż 18-krotnie. Szacuje się, że większość z tego ruchu będzie przepływać przez smartfony, które będą udostępniać internet tym urządzeniom.
Cisco podkreśla, że sprzęty tego rodzaju przesyłają znacznie więcej danych niż nasze smartfony, jako przykład podając kamerę GoPro, która podczas strumieniowania danych może pochłaniać nawet 5 megabajtów w ciągu jednej minuty.
Agencja wskazuje także, ze do 2019 roku całkowita liczba urządzeń mobilnych powinna wynieść 11,5 miliardów. Spośród nich aż 8,3 miliardów będzie stanowił sprzęt pokroju smartfonów, tabletów czy laptopów. Cisco podejrzewa także, że tablety będą miały znacznie szersze zastosowanie niż dotychczas.
Pozostałe 3,2 miliardy to urządzenia, które komunikują się z innymi urządzeniami. W tej kategorii znajdziemy wszystkie inteligentne zegarki, kamery czy gadżety dla sportowców.
Według Cisco w 2019 roku dostęp do urządzeń mobilnych będzie miało 69% populacji, a to oznacza, że będzie z niej korzystać 5,2 miliardów ludzi spośród 7,6 miliardów, które żyją na Ziemi. Wraz ze wzrostem użytkowników sieci komórkowej, zwiększy się całkowita ilość przesyłanych danych. Jeśli eksperci z Cisco mają rację, wzrosty mogą być aż dziesięciokrotne – obecnie w ciągu roku ludzkość przesyła 30 eksabajtów danych, w 2019 roku ta wartość może wzrosnąć do 292 eksabajtów.
Rozwój serwisów chmurowych może mieć największy wpływ na wspomniane wzrosty, szacuje się, że serwisy typu Netflix, Spotify czy YouTube będą odpowiadały aż w 90% za obciążenie sieci komórkowych, a w 2019 roku każdego miesiąca za ich pośrednictwem będziemy przesyłać i pobierać 21,8 eksabajtów danych (obecnie przesyłamy dzięki nik ok. 2 eksabajtów).
Jeśli przewidywania Cisco sprawdzą się, sieci komórkowe będą zmuszone udoskonalić swoje łącza tak, by ich przepustowość wzrosła z obecnych 1,7Mbps do 4Mbps. Dostęp do mobilnego internetu przestanie być przywilejem, a okaże się narzędziem niezbędnym do efektywnej pracy i wymiany informacji pomiędzy sprzętami codziennego użytku.