Ostatnio sprawdzałem co nowego słychać na rynku wirtualizacji i natknąłem się na publiczną betę VMware Workstation 6.5. Program jest chyba najpopularniejszym tego typu rozwiązaniem. Pod względem funkcjonalności Microsoft VirtualPC i VirtualBox (pomimo nowego wydania) pozostają w tyle.
Tym razem VMware zadbała o użytkowników Linuksa i usprawniła działanie programu pod tym systemem.
Lista ciekawszych nowości:
- Paleta obsługiwanych systemów powiększyła się o: Linux CentOS, Oracle Enterprise Linux, Asianux oraz (eksperymentalnie) Microsoft Windows Server 2008.
- Od wersji 6.5 będzie można korzystać z aplikacji systemów działających pod kontrolą VMware Workstation, tak jakby były natywnie zainstalowane na naszym komputerze.
- Usprawniona obsługa akceleracji 3D. Od teraz z powodzeniem możemy uruchomić na goszczonym Windowsie XP aplikacje wykorzystujące DirectX 9 i Shader Model 2.0 . Co ważne systemem gospodarzem może być Linux.
- Rozszerzono możliwości debuggera. Od teraz debugger zbiera znacznie więcej informacji o działającym systemie.
- Graficzne narzędzie do zarządzania wirtualnymi sieciami dla Linuksa.
- Integracja z VMware Converter, dzięki któremu można z łatwością importować wirtualne systemu stworzone przez np. Microsoft VirtualPC.
Już jakiś czas temu (w maju 2008) wydano również VirtualBox w wersji 1.6.0. Owszem, nowa wersja wprowadziła kilka nowości, ale nie tak istotnych jak w Vmware Workstation. Nowy VirtualBox obsługuję w trybie gospodarza Solarisa i Mac OS X, natomiast lista obsługiwanych systemów-gości powiększyła się o Solarisa. Dodatkowo program dorobił sie obsługi kontrolera SATA i eksperymentalnego wsparcia dla Physical Address Extension (PAE).
Na początku czerwca wydano VirtualBox 1.6.2, w której naprawiono poważniejsze błędy.
Linki:
ChangeLog VirtualBoxa
Pełna lista nowości VMware Workstation 6.5 beta