Niedawno, 23 stycznia miała premierę wersja beta program Voptop. Jest to komunikator VoIP działający we własnej sieci p2p, zbudowanej z klientów Voptopa, która swoim działaniem przypomina sieć TOR. Całość jest darmowa.
Funkcjonalności:
- Rozmowy VoIP
- Rozmowy tekstowe (Instant Messaging)
- Bezpieczna transmisja z szyfrowaniem
- Komunikacja klienta do serwera jest szyfrowana z użyciem RSA( klucz prywatnypubliczny)
- Komunikacja klienta do klienta(rozmowy głosowe i tekstowe) jest szyfrowana z użyciem algorytmu XTEA.
- Rozmowa „telefoniczna”( zadzwonienie) z innym użytkownikiem sieci nie odbywa się bezpośrednio. Czyli połączenie jest kierowane przez szereg innych klientów, podobnie jak jest w sieci TOR – trasowanie cebulowe.
- Kontakty są przechowywane z użyciem systemowej( Haiku) aplikacji People (atrybuty pustego pliku).
- BQuery służy do administrowania kontaktami.
Instrukcja użycia programu znajduje się w katalogu /boot/apps/Voptop.
Do zrobienia pozostają:
- Konferencje telefoniczne
- Rozmowy video
- Konferencje video
Bug tracker
Voptop jest ciągle w fazie rozwoju, więc na pewno są jakieś błędy. Jeżeli ktoś jakiś błąd zauważy, to powinien go zgłosić na tej stronie – http://dalek.voptop.com:81
Dodatkowe informacje:
Voptop jak każda sieć peer to peer zależy od swoich użytkowników. Jednakże skutkuje to tym, zwłaszcza na obecnym etapie rozwoju, że sieć może działać powoli bądź niestabilnie. Im więcej będzie klientów, tym sieć będzie działać szybciej. Jeżeli ktoś chcę wesprzeć tę sieć to wystarczy, że jego Voptop będzie stale uruchomiony, nie trzeba nic więcej robić.
Do działania programu jest niezbędny otwarty port 48617 (jeżeli ktoś siedzi za firewallem). Jeżeli ktoś ma router to musi zrobić przekierowanie portów do tego portu – 48617.
Komunikacji z serwerem Voptop odbywa się na porcie 48616. Ten port musi zostać włączony dla danych wychodzących od klienta( jeżeli jest zablokowany w firewallu).
Całość możemy pobrać na Haikuware, lub ze strony projektu Voptop. Program ukazał się w dwóch wersjach. Dla „stabilnej” i oficjalnej wersji Haiku alpha3. I dla nightly builds.
Linki na Haikuware:
http://haikuware.com/directory/view-deta…op-alpha-3
http://haikuware.com/directory/view-deta…st-alpha-3
Autor programu prowadzi także bloga, gdzie możemy śledzić rozwój programu i sieci.
Z mojej rozmowy z autorem i ze znajomym hackerem wynika, że do niczego nie można się przyczepić a koleś jest w porządku.
Projekt jest komercyjny, więc jak ktoś chce dokonać audytu kodu źródłowego, to musi się z nim skontaktować i zawiązać umowę, bo w przypadku komercyjnych projektów open source, nic nie znaczące kliknięcie w przycisk z akceptacją licencji nie wystarcza. Póki co projekt utrzymuje się z reklam na stronie głównej i może zostaną one dodane do programu, jeśli nie będzie to miało wpływu na bezpieczeństwo.
Rejestracja może potrwać dłuższą chwilę, bo jest wtedy generowany 4096 bitowy klucz RSA.
Jego projekt opiera się na jego pracy licencjackiej i zostanie opublikowany na stronie głównej Voptop, kiedy zostanie przetłumaczony z niemieckiego na angielski.
Na razie jest dostępny jedynie klient dla systemu operacyjnego Haiku. W przyszłości zostanie dodany na inne platformy; Android, Iphone, Windows, MacOS X, Linux.
Według mnie program ma szanse na sukces rynkowy i będzie wstanie nawiązać rywalizację ze Skypem, który jest znany z tego, że ma wprowadzone backdoory przez służby specjalne różnych państw (dochodzą sygnały od chińskich dysydentów, że ich służby potrafią filtrować rozmowy za pomocą Skype’a, po słowach kluczowych). Ostatni znany przypadek podsłuchiwania dotyczy kierownictwa serwisu Megaupload.